Rośliny wyhodowane na księżycowej ziemi

i

Autor: internet / nasa.gov

Kosmos

Na księżycowej glebie wyrosły rośliny! To kolejny krok do kolonii na Księżycu

2023-06-12 16:00

Naukowcy od wielu lat marzą o wybudowaniu bazy na Księżycu. Program Artemis zakłada zbudowanie bazy księżycowej. Zanim do tego dojdzie, należy upewnić się, że baza będzie w jakiejś części samowystarczalna. Uprawa roślin to ważny element tego projektu. Sprawdźcie jaka roślina wyrosła na ziemi z Księżyca.

Roślina wyrosła na ziemi z Księżyca

Autorami eksperymentu z hodowlą roślin na ziemi z Księżyca są dr Anna-Lisa Paul oraz prof. Rob Ferl. Naukowcy są ekspertami w dziedzinie badań nad roślinami w warunkach kosmicznych. Efekty ich pracy to pierwsze rośliny wyhodowane na glebie księżycowej. Próbki na których wyrosły rośliny zostały zebrane podczas misji Apollo 11, 12 oraz 17. Możliwość uprawy roślin na tej glebie jest bardzo ważna. Rośliny te mają bowiem dostarczać tlen i pożywienie astronautom na Księżycu.Naukowcy wierzą, że ich odkrycie jest ważne dla przyszłej eksploracji kosmosu.

Wyniki eksperymentu zostały opublikowane na stronie NASA. Roślina, którą wyhodowano, nazywa się Arabidopsis thaliana, czyli rzodkiewnik pospolity. Jest to bardzo popularny gatunek rośliny zielnej z rodziny kapustowatych, często wykorzystywany w badaniach naukowych.Ponieważ regolit księżycowy znacznie różni się od ziemskiego, wyhodowany rzodkiewnik nie był tak wytrzymały, jak zasiany w glebie pochodzącej z naszej planety. Nie zmienia to jednak faktu, że roślina mimo trudności wykiełkowała. Niektórzy uczeni mówią o przełomie.„W przyszłych, dłuższych misjach kosmicznych będziemy mogli wykorzystywać Księżyc jako miejsce startu lub bazę” – tłumaczy prof. Ferl. – „Właśnie dlatego warto wykorzystać tamtejszą glebę do uprawy roślin” - dodaje naukowiec.

Wytwarzanie żywności w kosmicznych bazach na Księżycu jest bardzo ważne. „Aby dalej eksplorować i poznawać Układ Słoneczny, w którym żyjemy, musimy wykorzystać to, co znajduje się na Księżycu, abyśmy nie musieli zabierać wszystkiego ze sobą” — powiedział Jacob Bleacher, główny naukowiec ds. Program Artemis NASA w siedzibie NASA w Waszyngtonie.