Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Ciekawostki

Kryminalna zagadka z ISS rozwiązana! Odnalazł się zaginiony pomidor!

2023-12-08 15:46

Kryminalna zagadka z ISS została rozwiązana! Członkowie załogi ISS od 8 miesięcy zastanawiali się i poszukiwali pomidora, który w niewyjaśnionych okolicznościach zaginął na stacji kosmicznej. Okazuje się, że główny podejrzany jego zjedzenia jest niewinny! Musicie poznać tę kryminalną historię z kosmosu.

Zagadka zaginionego pomidora na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) została rozwiązana. Na stacji kosmicznej ISS hodowane są pomidory. Pomidor karłowaty Red Robin był częścią eksperymentu dotyczącego hodowli i zbierania plonów na stacji kosmicznej. Osiem miesięcy temu jeden z pomidorów zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach, a teraz ku wielkiemu rozbawieniu załogi ISS właśnie się odnalazł!

Uprawa roślin na stacji kosmicznej

Hodowla pomidorów na ISS to część eksperymentu naukowego, który ma na celu sprawdzenie, czy można uprawiać warzywa i owoce w warunkach mikrograwitacji. Uprawa roślin w tych warunkach nie jest łatwa, naukowcy postanowili sprawdzić, jak w mikrograwitacji poradzi sobie gatunek pomidorów karłowatych Red Robin. Są to małe, szybko rosnące pomidorki o intensywnym smaku. Eksperyment z pomidorkami VEG-05 rozpoczął się w listopadzie 2022 r., kiedy to nasiona pomidorów zostały wysłane na stację za pomocą rakiety SpaceX Falcon 9. Astronauci posadzili otrzymane nasiona w specjalnych pojemnikach z podłożem i systemem nawadniania. Eksperyment z uprawą pomidorów trwał kilka miesięcy i zakończył się sukcesem. Astronauci wyhodowali pomidory i zjadali je jako smaczny i zdrowy dodatek do posiłków. W marcu tego roku jeden z pomidorów zaginął w przestrzeni ISS. Najprawdopodobniej „uciekł” on podczas posiłku astronaucie Frankowi Rubio. Pomimo poszukiwań załodze nie udało odnaleźć się uciekiniera. Kryminalna zagadka na ISS i poszukiwanie nieuchwytnego warzywa zamieniło się w serię dowcipów wśród załogi. Pomimo „polowania” na 2,5 cm pomidora, które trwało w sumie ok. 20 godzin, Rubio nie był w stanie zlokalizować uciekiniera. Padły nawet podejrzenia, że został on niepostrzeżenie zjedzony przez astronautę. Podczas krótkiego nagrania NASA astronauci potwierdzili, że pomidor się znalazł i tym samym Frank Rubio (który już powrócił z ISS) został "oczyszczony z zarzutów" jego zjedzenia.

Co wiesz o kosmosie? Kosmicznie łatwy quiz

Pytanie 1 z 10
W jakiej galaktyce znajduje się Ziemia?
NASA wyprodukowała tlen na Marsie | ESKA XD - Mobmania #23