Jare Gody. Kiedy jest Słowiańska Wielkanoc 2024 i jakie są jej tradycje i zwyczaje?

i

Autor: AI bing.com Zdjęcie poglądowe

Ciekawostki

Jare Gody. Kiedy jest Słowiańska Wielkanoc 2024 i jakie są jej tradycje i zwyczaje?

2024-03-27 10:49

Wielkanoc to nie tylko najważniejsze święto dla katolików. Początków niektórych zwyczajów i tradycji dopatrzeć możemy się w historii dawnych Słowian. Mowa oczywiście o Jarych Godach, które obchodzone są mniej więcej w tym samym czasie. W jaki sposób nasi przodkowie dekorowali domy? Co dla nich oznaczało jajko? Więcej dowiecie się z tego artykułu.

Spis treści

  1. Jare Gody. Kiedy jest Słowiańska Wielkanoc i jakie są jej tradycje i zwyczaje?
  2. Pierwszy dzień wiosny - kiedy jest pierwszy dzień wiosny 2024?

Jare Gody. Kiedy jest Słowiańska Wielkanoc i jakie są jej tradycje i zwyczaje?

Wiele obrządków słowiańskich zachowało się w naszej kulturze do dziś. Marzanna na przykład była boginią utożsamianą ze śmiercią i zimą, dlatego co roku, o tej samej porze należało ją spalić oraz utopić. Wszystko po to, aby wypędzić z danej miejscowości zimową aurę. To właśnie z wierzeń i obyczajów prasłowiańskich pochodzi również dobrze nam znana tradycja malowania jajek.

Słowianie malowali pisanki, by następnie wręczać je sobie podczas Jarych Godów. Co ciekawe, gdy próbowano wyplenić stare zwyczaje z ludności chrześcijańskiej, duchowieństwo zakazywało praktyk związanych z jajem, zwłaszcza w okresie świąt. Jajko jest potężnym amuletem przeciwko czarom, symbolizuje, zarówno w mitologii słowiańskiej, jak i polskiej, odradzające się życie. Co ciekawe, to nie kura była dla Słowian ptakiem ważnym a... kaczka. Kaczki bowiem powracały po zimie i symbolizowały nadejście wiosny.

Wierzbowe witki i polewanie się wodą, głośne krzyki, kołatanie i tańce - wszystko to było elementem Jarych Godów i ich świętowania przez naszych przodków. Niektóre zwyczaje ewoluowały, jednak pozostały z nami. Śmigus-dyngus znany także jako lany poniedziałek, to zwyczaj zachodniosłowiański, a obecnie związany z Poniedziałkiem Wielkanocnym. Nie tylko w Polsce przetrwał on do dziś. Można się z nim spotkać również na Słowacji, na Węgrzech, w Czechach, w Bułgarii oraz niektórych częściach Ukrainy. 

Wielkanocne zabawy dla dzieci - Królowe Matki odc. 5

Pierwszy dzień wiosny - kiedy jest pierwszy dzień wiosny 2024?

Pierwszy dzień wiosny obchodzimy 21 marca. Natomiast ostatni dzień wiosny kalendarzowej to 21 czerwca lub 22 czerwca (w zależności od roku), kiedy rozpoczyna się kalendarzowe lato.

Quiz? Czy wiesz wszystko o Wielkanocy? Sprawdź swoją wiedzę!

Pytanie 1 z 10
Z jakim żydowskim świętem powiązana jest wielkanoc?
Wielkanoc 2024