EduTok - co to takiego? . Ten hastag, który udowadnia, że media społecznościowe to nie tylko miejsce rozrywki

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Ciekawostki

EduTok - co to takiego? Ten hastag, który udowadnia, że media społecznościowe to nie tylko miejsce rozrywki

2023-12-21 8:41

Filmy z hasztagiem #EduTok wyświetlono w aplikacji TikTok ponad 172 miliardy razy. Społeczność EduToka dzieli się wiedzą, inspiracjami i udowadnia, że media społecznościowe to nie tylko miejsce rozrywki, ale też źródło wiedzy i ciekawostek.

Z badania IPSOS wynika, że blisko 90% polskich użytkowników TikToka (których w naszym kraju jest ponad 10,6 milionów miesięcznie) przyznaje, że nauczyło się dzięki platformie czegoś nowego. Dla nastolatków TikTok może być nie tylko platformą rozrywkową ale również źródłem wiedzy na temat otaczającego świata. Warto wiedzieć, ​które profile na ​TikToku nie tylko bawią ale również uczą.

Oto 5 profili na TikToku, które cieszyły się popularnością w 2023 roku i które warto odwiedzić po codzienną porcję wiedzy i ciekawostek. Ich autorzy udowadniają, że matematyka, biologia, czy angielski nie muszą być nudne, jeśli umiemy przekazywać wiedzę w przystępnej i krótkiej formie. Dlaczego żółwie płaczą, jak działa organizm leniwca, ile waży ludzki mózg i czym zastąpić słowo “mega” to tylko niektóre informacje, które znajdziemy na TikToku.

"Harry Potter". Fred i George Weasley po latach. Tak dziś wyglądają rudowłosi żartownisie z kultowej serii filmów: James i Oliver Phelps

Nauki ścisłe: @doktor_z_tiktoka 17,4 milionów polubień.

Konrad Skotnicki, czyli „doktor z tiktoka” w niezwykle angażujący sposób opowiada o fizyce, chemii kosmosie i naukowych ciekawostkach. Ma doktorat z chemii, przez wiele lat pracował naukowo, badając potencjalne leki antynowotworowe, a w 2021 roku założył konto na TikToku, gdzie w ciekawy, sposób opowiada o nauce, obala mity i popularyzuje wiedzę. Konrad promuje też ekologię i troskę o środowisko. Dlaczego żółwie płaczą, jak dieta wpływa na zapach naszego ciała i dlaczego awokado wcale nie powinno istnieć, to tylko kilka pytań, na które odpowiada Konrad na swoim profilu na TikToku.

Biologia: @adam_mirek, 36 milionów polubień

Adam Mirek to doktor biomedycyny, który w zabawny i przystępny sposób tłumaczy zagadnienia związane z funkcjonowaniem organizmów zwierząt i ludzi. Adam na swoimi profilu przeprowadza proste naukowe eksperymenty, tłumaczy ciekawostki związane z naszym ciałem i obala naukowe mity. Ile waży ludzki mózg, czym jest paraliż senny i jak działa organizm komara i leniwca – odpowiedzi na te i wiele innych zagadnień można znaleźć na profilu Adama Mirka na TikToku oraz w jego książce „Bebechy, czyli ciało człowieka pod lupą”.

Język polski: @kamilakalinczak, 1,4 miliona polubień

Kamila Kalińczak to dziennikarka, lektorka i autorka cyklu filmów #AĘ na TikToku, w których rozprawia się z najczęstszymi błędami, które popełniamy w języku polskim. Dzięki filmom z profilu Kamili możemy w bardziej świadomy sposób posługiwać się naszym językiem, poszerzyć zasób słów i unikać najpopularniejszych błędów i wpadek. Kogo nazywamy „jubilatem”, jak zastąpić nadużywane słowa „mega” i „masakra” i jak poprawie odmieniać słowo „radio”?

Język angielski: @english.with.agata, 4,4 milionów polubień

Agata Murdoch, autorka profilu „English.with.Agata” nagrywa filmy, na których w prosty i przystępny sposób tłumaczy zagadnienia związane z językiem angielskim. Z jej profilu możemy dowiedzieć się o różnicach w amerykańskim i brytyjskim angielskim, poznać zasady gramatyki, zrozumieć różnice pomiędzy podobnie brzmiącymi słowami i podszkolić poprawną wymowę.

Matematyka: @matematykagryzie, 5,7 milionów polubień

Profil „matematykagryzie” to idealne miejsce dla wszystkich uczniów podstawówek lub liceum, którzy potrzebują wsparcia w zrozumieniu zagadnień omawianych na lekcjach matematyki. Użytkownicy TikToka cenią ten profil za proste i obrazowe tłumaczenia i wskazówki jak przygotować się do ważnych egzaminów.

Te słowa w 2023 roku często wyszukiwali Polacy. Czy wiesz, co oznaczają te wyrazy?

Pytanie 1 z 10
Populizm to: