Czy istnieje pogańska wigilia? Wierzenia Słowian i dawne tradycje w Polsce

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Święta 2023

Czy istnieje pogańska wigilia? Wierzenia Słowian i dawne tradycje w Polsce

2023-12-18 15:43

Czy istnieje pogańska wigilia? Współcześnie wielu z nas mylnie tym terminem określa spotkania przy stole z rodziną 24 grudnia w domach, gdzie nie ''chodzi się do kościoła". Pogańska wigilia istniała jednak naprawdę,były to Szczodre Gody, które inaczej nazywano również Świętem Godowym lub Świętem Zimowego Staniasłońca.

Spis treści

  1. Czy istnieje pogańska wigilia?
  2.  Szczodre Gody - jak się je obchodziło?
  3. Co Słowianie jedli w święta?
"Harry Potter". Fred i George Weasley po latach. Tak dziś wyglądają rudowłosi żartownisie z kultowej serii filmów: James i Oliver Phelps

Czy istnieje pogańska wigilia?

Przesilenie zimowe, w tradycji słowiańskiej było jednym z najważniejszych dni w roku. Tego dnia obchodzono Szczodre Gody zwane również Szczodruszką, lub po prostu Godowym Świętem. Przesilenie było świętem ku czci odradzającego się Słońca i zwycięstwa światła nad ciemnością. Słowiańskie Boże Narodzenie było nieco podobne do tego, które my obchodzimy dzisiaj. Rok obrzędowy Słowian rozpoczynał się 21 grudnia.

 Szczodre Gody - jak się je obchodziło?

W Szczodry Wieczór spożywano 12 różnych potraw, które symbolizowały 12 miesięcy w roku. Warto wiedzieć, że dawni Słowianie również kolędowali, żeby życzyć innym rolnikom pomyślności w Nowym Roku. Tak jak my opłatkiem, dawniej dzielono się chlebem. Dawano sobie również drobne upominki. Prezentami były zazwyczaj orzechy i jabłka, ale też drożdżowe placki, które nazywano "szczodrakami". W domach stawiano snopki zboża - ichniejszą choinkę. W Szczodre Gody nasi przodkowie nie zapominali również o swoich przodkach. Na cmentarzach rozpalano ogniska i organizowano uczty.

Świętowanie Szczodrych Godów trwało do 6 stycznia.

Co Słowianie jedli w święta?

Co jadło się w Szczodre Gody? Miód, orzechy, jabłka, grzyby, pszenica, kasza i mak były składnikami podstawowymi każdej uczty, którą dzielono się również z przodkami. W czasie Kolędy nasi przodkowie zasiadali wspólnie przy stołach, by kosztować przygotowane na ten dzień podpłomyki. Prócz tego w miskach pojawiała się owsianka, miodowy kołacz, tłókno z kaszy, chleb żytni i smalec. Pito również piwo.

QUIZ o przysmakach PRL. Schabowy z mortadeli i kogel mogel. A święta pachniały pomarańczami

Pytanie 1 z 13
Inna nazwa popularnego w czasach PRL chleba w jajku: