zdjęcia

Syrenki, Fiaty 125p i Polonezy. Wyjątkowa wystawa w dawnej fabryce FSO w Warszawie

2024-09-29 9:40

Ponad 300, a docelowo 600 eksponatów, w tym m.in. samochody wyprodukowane w FSO: Warszawy, Syrenki, Fiaty 125p i Polonezy, a także motocykle, rowery, dystrybutory paliwa i silniki. W budynku Lakierni, na terenie dawnej Fabryki Samochodów Osobowych w Warszawie, otwarto niezwykłą wystawę. Na terenie dawnego FSO powstaje wielkie osiedle, którego budowa ma zająć w sumie 25 lat.

Spis treści

  1. Wystawa zabytkowych samochodów w Warszawie
  2. "Wystawa w Fabryce". Godziny otwarcia, bilety

Wystawa zabytkowych samochodów w Warszawie

Na wystawie pokazano ponad 300 eksponatów (docelowo ok. 600), w tym m.in. samochody wyprodukowane w FSO: Warszawy, Syrenki, Fiaty 125p i Polonezy, ale także motocykle, rowery, dystrybutory paliwa, silniki, itp. Wśród eksponatów znajdują się pojazdy, których części wytwarzane były w innych polskich zakładach produkcyjnych. Wszystkie pochodzą od prywatnych kolekcjonerów oraz z zasobów Dyrektora "Wystawy w Fabryce" Macieja Bienia. Odtworzony został napis: Fabryka Samochodów Osobowych z Bramy Głównej, a także odtworzona została brama wjazdowa (znajdująca się wcześniej od strony ul. Kotsisa) do dawnej Fabryki, która wraz z oryginalnymi napisami: Witamy - Welcome i Do zobaczenia – See you again oraz logiem FSO znalazła swoje miejsce w przestrzeni wystawienniczej. Ekspozycja zajęła ok. 8 tys. mkw. powierzchni w budynku dawnej Lakierni.

"Wystawa w Fabryce". Godziny otwarcia, bilety

Na początek wystawa otwarta jest dla zwiedzających w weekendy w godzinach od 10:00 do 18:00. Bilety: normalny - 50 zł i ulgowy - 40 zł. Istnieje możliwość organizacji wizyt grup zorganizowanych.

- Otwarcie "Wystawy w Fabryce" to dla mnie wyjątkowa chwila, wróciliśmy tu po ponad dwuletniej przerwie i przez ostatnie 9 miesięcy spotykaliśmy się w Lakierni prawie codziennie po to, by pracować przy adaptacji budynku i przygotowaniu eksponatów. Śmiało mogę powiedzieć, że ten projekt to nasz projekt życia – budujemy tę wystawę już od 2019 roku, spędziliśmy w tych murach tysiące godzin, dla nas jest to miejsce przesiąknięte nie tylko duchem FSO ale też, a może przede wszystkim naszą pasją i zaangażowaniem. Doceniam również przychylność OKAM w stronę historii i niezwykle cieszy mnie to, że mogę być częścią tego niezwykłego projektu - zaznacza Maciej Bień, Dyrektor "Wystawy w Fabryce" oraz Przewodniczący Komisji Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Polski.

- Dziedzictwo kulturowo-historyczne ma olbrzymie znaczenie dla OKAM, co potwierdza każdy nasz dotychczasowy projekt rewitalizacyjny. Od momentu zakupu 62 ha terenu po dawnej Fabryce Samochodów Osobowych zapowiadaliśmy, że zależy nam na organizacji profesjonalnej, ogólnodostępnej ekspozycji pojazdów wyprodukowanych w FSO. Cieszymy się zatem, że wspólnie z Maciejem Bieniem i grupą kilkudziesięciu miłośników motoryzacji udało się uruchomić "Wystawę w Fabryce" - podkreśla Anna Watkowska, Członkini Zarządu OKAM City oraz Liderka Projektu F.S.O. PARK. I dodaje: - To nie jedyne świadectwo naszej dbałości o historię FSO. Wybrane budynki czy ich fragmenty poddane zostaną rewitalizacji i znajdą ważne miejsce na terenie przyszłej inwestycji F.S.O. PARK - jednocześnie w ramach nowych funkcjonalności odpowiadać będą na potrzeby współczesnych i przyszłych pokoleń.

Na terenie nieistniejącej od 2011 roku Fabryki Samochodów Osobowych, powstać ma wielofunkcyjne i ekologiczne Miasto Przyszłości – F.S.O. PARK. Cały kompleks ma być budowany przez 25 lat. Wizualizacje w galerii poniżej:

Quiz o Polonezie
Pytanie 1 z 10
Nazwa "Polonez" została wybrana...