Droga

i

Autor: MARCIN WZIONTEK / SUPER EXPRSS Droga (zdjęcie ilustracyjne)

prawo

Biały romb na niebieskim tle. 600 złotych mandatu za jego nieznajomość

Biały romb na niebieskim tle. Nowy znak drogowy pojawił się przy drogach szybkiego ruchu we Francji. Za jego zignorowanie grozi 135 euro mandatu, czyli ok. 600 złotych. Wyjaśniamy, co oznacza nowy znak i czy w przyszłości może pojawić się także w Polsce.

"Ignorantia iuris nocet" (łac. "nieznajomość prawa szkodzi") to jedna z podstawowych zasad. Dlatego warto śledzić zmiany w prawie drogowym, nie tylko w Polsce. We Francji w 2023 roku pojawił się nowy znak, który jest ustawiany albo wyświetlany na tablicach przy drogach szybkiego ruchu. To biały romb na niebieskim tle w białej ramce (lub, w przypadku podświetlanych tablic informacyjnych, biały romb na czarnym tle).

Biały romb na niebieskim tle. Co oznacza nowy znak drogowy we Francji

Znak ten ustanowiono w 2019 roku, a pierwszy stanął w 2020 roku na autostradzie A48, która łączy Grenoble z Lyonem - podaje presse-citron.net. Wskazuje one pasy drogowe przeznaczone wyłącznie dla carpoolingu, czyli dla samochodów, którymi jedzie przynajmniej dwóch pasażerów. Carpooling to idea i system współdzielenia samochodu - jednym pojazdem jedzie kilka osób, które umówiły się na podróż za pośrednictwem dedykowanych aplikacji, takich jak BlaBlaCar. U podstaw carpooling leży ochrona środowiska i oszczędność pieniędzy.

Do korzystania z pasów oznaczonych znakami z białym rombem uprawnione są również pojazdy transportu publicznego, taksówki i samochody niskoemisyjne (z winietą Crit'Air).

Nowe znaki można spotkać w Lyonie, Grenoble, Strasburgu, ale także w Rennes, Nantes czy w regionie paryskim. Inne miasta, takie jak Marsylia, Lille czy Aix-en-Provence, powinny wkrótce je zobaczyć - podają francuskie media.

Za zignorowanie nowego znaku i poruszanie się po niewłaściwym pasie grozi mandat w wysokości 135 euro, czyli ok. 600 złotych.

Serwis presse-citron.net zwraca uwagę, że idea carpoolingu jest jeszcze mało popularna - stanowi ok. 3 proc. wszystkich przejazdów na francuskich drogach. Stąd rządowe dopłaty w wysokości nawet 100 euro dla nowych użytkowników aplikacji i platforma do carpoolingu. Ministerstwo Transformacji Ekologicznej chce, by do 2027 roku przejazdy w ramach carpoolingu stanowiły ok. 10 proc. podróży samochodowych.

Tesla Cybertruck w Warszawie, zdjęcia: