Kluczyki samochodowe

i

Autor: Materiały prasowe

OC i AC

Kupiłem samochód z ubezpieczeniem – co dalej?

2024-05-06 9:47 Materiał sponsorowany

Zdecydowałeś się na zakup używanego auta? Zastanawiasz się, czy ubezpieczenie auta przechodzi na kupującego? Czy możesz korzystać z autocasco poprzedniego właściciela? O tym przeczytasz w poniższym tekście.

Czy ubezpieczenie auta przechodzi na kupującego?

To zależy, o jakim ubezpieczeniu mówimy. Wiele osób zastanawia się, czy OC przechodzi na nowego właściciela, jednak kwestie sporne budzi też autocasco.

Czy nowy właściciel może korzystać z OC zbywcy?Tak. Ubezpieczenie OC jest według Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych polisą obowiązkową. Właśnie dlatego, wraz z nabyciem samochodu, nowy właściciel przejmuje prawa i obowiązki związane z ubezpieczeniem OC. Mówi o tym art. 31 punkt 1 Ustawy:

W razie przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na posiadacza pojazdu, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, przechodzą prawa i obowiązki poprzedniego posiadacza wynikające z tej umowy [...].

OC i AC CUK

i

Autor: Materiały prasowe Link: https://cuk.pl/samochod/kalkulator_oc_i_ac

Nie musisz kontaktować się z towarzystwem, by poinformować, że to Ty jesteś nowym właścicielem auta. Powinien to zrobić sprzedający. Z tego obowiązku musi się wywiązać w ciągu 14 dni. To on poda Twoje dane, jako nowego właściciela auta. Jeśli kupiłeś auto, którego OC rozłożone było na raty, będziesz zobowiązany do opłacenia pozostałej kwoty według harmonogramu. Między innymi dlatego, by uniknąć opłat, z perspektywy sprzedawcy tak ważne jest poinformowanie ubezpieczyciela o sprzedaży auta.

Czy AC przechodzi na nowego właściciela?

Zastanawiasz się, co z dobrowolnym ubezpieczeniem po zakupie samochodu? Otóż w większości przypadków AC nie przechodzi na nowego właściciela auta. Scenariusz wygląda tak: sprzedający ma obowiązek poinformowania towarzystwa o zbyciu auta. Może się też ubiegać o zwrot kosztów za niewykorzystany okres, składając odpowiedni wniosek.

W niektórych towarzystwach np. w PZU można przepisać AC na nowego właściciela. Jednak nie odbywa się to automatycznie. Towarzystwo musi wyrazić na to zgodę. W wielu przypadkach odbywa się też rekalkulacja składki. W praktyce oznacza to, że jeśli auto nabył mniej doświadczony kierowca niż poprzedni właściciel, który miał korzystną ofertę polisy AC, składka może wzrosnąć. 

Co z ubezpieczeniem po kupnie samochodu?

Powinieneś wiedzieć, że z ubezpieczenia OC zbywcy możesz korzystać do ostatniego dnia trwania umowy. Jednak taka polisa nie przedłuży się automatycznie! OC zbywcy wygaśnie ostatniego dnia ochrony ubezpieczeniowej i to Twoim obowiązkiem jest zawarcie nowego ubezpieczenia. Sprawdź, do kiedy obowiązuje ubezpieczenie OC zbywcy. Jeśli korzystałeś z usług komisu samochodowego, zakup polisy może Cię czekać szybciej, niż myślisz. Takie firmy często wykupują dla aut, którymi handlują, ubezpieczenia krótkoterminowe – na 30 dni.

Czy mogę wypowiedzieć OC zbywcy?

Tak. Nie musisz korzystać z ubezpieczenia, które zawarł poprzedni właściciel. Możesz je wypowiedzieć (czas masz do ostatniego dnia trwania umowy), a następnie poszukać ubezpieczenia, które będzie bardziej odpowiadało Twoim potrzebom.

Ważne!

Wypowiedzieć OC może tylko nabywca. Nie może tego zrobić sprzedający. Ma on obowiązek przekazania polisy nowemu właścicielowi. Jednak, jeśli kupujący zdecyduje się na rozwiązanie OC zbywcy, sprzedający otrzyma zazwyczaj w ciągu 30 dni zwrot środków za niewykorzystany okres. Firmy ubezpieczeniowe obliczają należną zbywcy kwotę, licząc od momentu złożenia wypowiedzenia, a nie sprzedaży auta.

Kiedy warto wypowiedzieć OC zbywcy? 

Zastanawiasz się, po co wypowiadać OC zbywcy, skoro możesz korzystać z niego do końca trwania umowy? W sytuacji, kiedy sprzedawca poinformuje towarzystwo o zbyciu pojazdu, może ono przeprowadzić tzw. rekalkulację składki. Jeśli jesteś mniej doświadczonym kierowcą niż poprzednik, może zdarzyć się, że będziesz musiał do ubezpieczenia dopłacić. Właśnie w takiej sytuacji bardziej opłacalne może okazać się wypowiedzenie umowy OC zbywcy i zawarcie nowego ubezpieczenia z towarzystwem, z którym długo współpracujesz lub innym, który wyliczy dla Ciebie korzystną składkę.

Lepiej rozejrzeć się za nowym ubezpieczeniem także wtedy, gdy kupujesz auto, którego polisa OC została rozbita na kilka rat, a Ty będziesz musiał pokryć większą ich cześć. Taka sytuacja może być dla Ciebie niekorzystna, a może się okazać, że nowe ubezpieczenie z płatnością jednorazową będzie tańsze.

Co z ubezpieczeniem po zakupie samochodu z zagranicy?

To zależy od tego, czy obcokrajowiec wyrejestrował auto, czy jeszcze tego nie zrobił. W pierwszym przypadku możesz postąpić w dwojaki sposób. Pierwszy, to kupno tablic rejestracyjnych tymczasowych oraz zakup ubezpieczenia, które będzie obowiązywać do ostatniego dnia ważności tablic. Drugi, to sprowadzenie auta do kraju na lawecie, ubezpieczenie na podstawie numeru VIN, a następnie uzupełnienie polisy o informację o numerze rejestracyjnym, gdy już zostanie nadany.

Gdzie kupić nowe ubezpieczenie auta?

Polecamy korzystanie z internetowych porównywarek cenowych np. kalkulatora OC i AC, który znajduje się na stronie CUK.pl. Wtedy będziesz mógł przeanalizować kilkanaście ofert jednocześnie, dzięki czemu nie przepłacisz za ubezpieczenie OC. Pamiętaj, że jeśli zapomnisz o wywiązaniu się z obowiązku zakupu nowego OC, narażasz się na srogie kary, nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, a także będziesz musiał pokryć szkody z własnej kieszeni, jeśli spowodujesz kolizję.