Żubry z Lasów Janowskich są już na wolności. Gdzie można je spotkać?

2021-03-01 8:59
Żubry z Nadleśnictwa Janów Lubelski
Autor: Nadleśnictwo Janów Lubelski/Facebook Żubry z Nadleśnictwa Janów Lubelski

Stado żubrów z Lasów Janowskich liczy osiem osobników i ma być początkiem subpopulacji liczącej ok. 40 osobników. Jak informuje Nadleśnictwo Janów Lubelski żubry zostały właśnie wypuszczone na wolność po pięciu tygodniach adaptacji. Teraz każdy z nas ma szanse spotkać je na swojej drodze.

Kolejne stado żubrów w naturze

Janowskie stado żubrów to w tym momencie osiem osobników, w tym czterech samic. Opiekunowie żubrów z Nadleśnictwa Janów Lubelski na pewno będą wspominać fakt przyjęcia pierwszych dwóch żubrów – ośmioletniej samicy i jej siedmiomiesięcznego cielaka. W nocy z 19 na 20 stycznia te dwa żubry postanowiły udać się na wycieczkę. Sforsowały ogrodzenie i zakosztowały życia na wolności. Nie wiadomo, co było powodem ich ucieczki.

Od weekendu te dwa żubry wraz z sześcioma innymi cieszą się już życiem na wolności. "Po pięciu tygodniach adaptacji przyszedł czas na otwarcie bram zagrody i pełną wolność stada. Tym samym żubry oficjalnie zameldowały się jako mieszkańcy Lasów Janowskich, a ich kolejne stanowisko w naturze stało się faktem" – czytamy na fanpage’u nadleśnictwa.

Przewodniczką stada została ośmioletnia krowa, która nosi obrożę telemetryczną, dzięki której pracownicy nadleśnictwa mogą śledzić wędrówkę stada. Na razie żubry spokojnie poznają okolicę.

Spotkaj żubra w lesie

Spotkanie żubrów w naturze to nie lada gratka dla wszystkich miłośników przyrody. Nadleśnictwo Janów Lubelski zwraca jednak uwagę, na odpowiednie zachowania się, gdy spotkamy stado. Najlepiej podglądać je z dyskretnie i z odległości. Żubry można spotkać obecnie w lasach na wschód od miejscowości Szewce.

Raport z anteny 26.02, godz.10
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE