Znika słynna "Kambodża". W jej miejscu powstał Kampus Zachodni UMCS [WIDEO, AUDIO]

2020-09-23 17:57
Tablica, witająca studentów wchodzących na teren Kampusu Zachodniego od strony ul. Głębokiej
Autor: Bartłomiej Ważny Tablica, witająca studentów wchodzących na teren Kampusu Zachodniego od strony ul. Głębokiej

Jeszcze do niedawna to miejsce studenci nazywali "Kambodżą", bo między rosnącymi tam krzakami czasem ciężko się było przedostać. Ale teraz - powstał tam nowy Kampus Zachodni UMCS. Uroczyście otwarto już budynki Wydziału Politologii i Dziennikarstwa oraz Instytutu Psychologii.

Otwarcie Kampusu Zachodniego UMCS

Pod adresem Głęboka 44 jak na razie pojawiły się 2, połączone ze sobą funkcjonalnie budynki, ale to dopiero początek inwestycji.

- Powiedziałbym, że to będzie jakby skok cywilizacyjny i szok dla samych studentów - przyznał w rozmowie z nami prof. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS. - Budynki, w których do tej pory prowadzone były zajęcia na Pl. Litewskim, w zabytkowych pałacach nie zapewniały tak daleko idących udogodnień. Jak na razie, na terenie Kampusu Zachodniego powstały już dwa budynki, trzeci rośnie jak na drożdżach.

W ostatnich miesiącach, przy ul. Głębokiej 44 powstał sześcio-kondygnacyjny budynek Wydziału Politologii i Dziennikarstwa, a obok niego - Instytut Psychologii, który ma pięć kondygnacji. W tzw. łączniku (trzy kondygnacje) znajdują się części wspólne, takie jak: biblioteka, szatnia, barek oraz pomieszczenia techniczne. W ciągu 18 miesięcy powstał nowoczesny kompleks dydaktyczny o łącznej powierzchni ponad 11 tys. m².

Oba obiekty – oprócz nowoczesnych auli, sal wykładowych i seminaryjnych – posiadają również pomieszczenia specjalistyczne, dzięki którym położony zostanie jeszcze silniejszy nacisk na praktyczny aspekt zajęć dydaktycznych. Pomieszczenia kół naukowych, siedziba Legii Akademickiej, sale pracy własnej studentów i pracownie telewizyjne będą dla nich dostępne w nowej siedzibie Wydziału Politologii i Dziennikarstwa, zaś w obiekcie Instytutu Psychologii ulokowane zostały m.in.: pracownia testów psychologicznych czy pomieszczenie akademickiego centrum wsparcia.

Budynki są dostępne dla osób niepełnosprawnych w sposób zapewniający im komfort pracy i studiowania. Są to również budynki o ciekawej, nowoczesnej architekturze oraz wystroju wnętrz, nowocześnie wyposażone.

– U podstaw realizacji tej inwestycji leżało kilka przesłanek – wspomina prof. Stanisław Michałowski, Rektor UMCS w latach 2012–2020. – Główna to przekonanie, że o pozycji współczesnych uniwersytetów decyduje nie tylko poziom naukowy, ale istotne są także warunki, w jakich pracują nauczyciele akademiccy i studiuje młodzież. Druga przesłanka to brak możliwości pozyskania dużych środków finansowych z MNiSW na niezbędną modernizację Wydziałów Politologii i Dziennikarstwa oraz Pedagogiki i Psychologii. Natomiast trzecia przesłanka to pojawienie się szansy (wzorem wiodących uniwersytetów, takich jak: UJ, UAM, UW, UG) na pozyskanie środków rządowych na nową inwestycję na posiadanych przez Uczelnię terenach.

Studenci w nowym, Kampusie Zachodnim, rozpoczną naukę już od października. Łączny koszt inwestycji to prawie 83 mln zł.

Prof. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS, o nowo powstałym Kampusie Zachodnim uczelni:
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE