Chatka Żaka UMCS już po remoncie. Co zmieniło się w środku? [WIDEO, AUDIO]

2020-09-23 17:36
Sala widowiskowa ACK Chatka Żaka już po remoncie
Autor: Bartosz Proll / UMCS Sala widowiskowa ACK Chatka Żaka już po remoncie

Po dwóch latach, zakończył się remont w Chatce Żaka UMCS. Prace dotyczyły sali widowiskowej i jej zaplecza, oraz hallu głównego w budynku. Podczas remontu, zachowano wszystkie elementy wykończenia modernistycznego, m. in. mozaikę w holu czy kręcone schody.

Chatka Żaka UMCS po 2-letnim remoncie

Niektóre z sal ACK Chatki Żaka zdołano wyremontować już w 2011 roku, teraz - udało się tego dokonać w częściach A i B, czyli w kultowej sali widowiskowej oraz na jej zapleczu. Całkiem nowy wygląd zyskały garderoby, pokoje biurowe, hall główny oraz pomieszczenia na pierwszym piętrze i w piwnicy.

- Mamy nadal wyjątkową salę widowiskową z niesamowicie dobrą akustyką - podkreśla Izabela Pastuszko, p. o. dyrektora ACK Chatka Żaka UMCS. - Udało się utrzymać ten wyjątkowy walor tej przestrzeni. Mamy świetne sale, które będą teraz służyły do warsztatów i prób dla studentów. Mamy też przestrzenie coworkingowe, tak na prawdę cały budynek jest teraz znowu całością.

Sala widowiskowa po remoncie nawiązuje do pierwotnego wyglądu (uwiecznionego na pocztówce ze słynną fotografią Zbigniewa Siemaszko z 1967 roku) i jednocześnie wykorzystuje niezbędne rozwiązania w zakresie techniki scenicznej. Zapewnia też odpowiednie standardy bezpieczeństwa przeciwpożarowego. W zmodernizowanej sali widowiskowej wymieniona została wentylacja mechaniczna, podłogi, wykonano nową scenę i technologię sceniczną (w pełni automatyczną), a także zamontowano nowe fotele (372 miejsca). Wewnątrz dostępne są również projektory cyfrowe (multimedialne w technologii laserowej DLP) i projektor analogowy, dzięki czemu możliwe będzie wyświetlanie filmów w obu formatach, a także ekrany do projekcji przedniej oraz tylnej. Sala widowiskowa została wyposażona także w klimatyzację.

- Chatka Żaka jest miejscem wyjątkowym na mapie uniwersyteckiego kampusu oraz miasta Lublina. Stanowi także swego rodzaju unikat w skali kraju, ponieważ Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, jako jedna z nielicznych uczelni w Polsce, wciąż posiada własne centrum kultury studenckiej - dodaje Pastuszko. - W murach ACK od ponad pół wieku spotykają się miłośnicy kultury i sztuki. Dzięki generalnej modernizacji obiektu zarówno nasi studenci, artyści, jak i mieszkańcy Lublina i okolic będą mogą korzystać z nowoczesnej i dostosowanej do światowych standardów przestrzeni.

Łączny koszt prowadzonych przez ostatnie 2 lata prac to ponad 25 mln zł, z czego 14,5 mln to dotacja z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na drugą połowę października zaplanowano programowe i artystyczne otwarcie Chatki Żaka.​

Izabela Pastuszko, p. o. dyrektora ACK Chatka Żaka UMCS o ostatnim remoncie:
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE