Nagrody w dziedzinie kultury

i

Autor: Bartek Żurawski, Fundacja Sztukmistrze, Muzeum Narodowe w Lublinie, Agata Koss-Dybała, Zespół Pieśni i Tańca "Lublin" im. Wandy Kaniorowej/Facebook, nazurawiej.pl

Kultura

Ziółkowska-Kurczuk, Sztukmistrze, Muzeum Narodowe. Znamy nominacje do nagród kultury

2023-05-17 12:48

Poznaliśmy kandydatki i kandydatów do tegorocznych nagród miasta Lublina w dziedzinie kultury. W tym roku wyróżnienia przyznane będą w czterech kategoriach. Laureaci zostaną ogłoszeni na gali pod koniec maja.

Komisja konkursowa spośród zgłoszonych w tym roku propozycji wybrała grono nominowanych, reprezentujące różne środowiska – twórców, organizacje pozarządowe czy instytucje biznesu. Wśród nich są ci, do których już wkrótce trafią nagrody i statuetki – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Teraz to on, spośród nominowanych, w każdej kategorii, wskaże jednego nagrodzonego.

Rekomendację dla mecenasa kultury za 2022 rok otrzymała firma Intrograf Lublin. – Za współfinansowanie i wspieranie działań programowych związanych z Jubileuszem 200-lecia powstania i 10-lecia wznowienia działalności Teatru Starego w Lublinie oraz za promowanie tej instytucji kultury – informuje Izolda Boguta z lubelskiego ratusza.

Do nagrody za upowszechnianie kultury w 2022 roku rekomendowani są:

1. Agata Koss-Dybała, dziennikarka, kierowniczka Biura Promocji i Projektów w Radiu Lublin, prezeska Stowarzyszenia Przyjaciół Radia Lublin.

Między innymi za realizację cyklu warsztatów kreatywnego pisania i spotkań autorskich „Kryminalne czwartki w Lublinie”, 7. edycję autorskiego „Festiwalu Reportażu w Lublinie” czy organizację integracyjnego polsko-ukraińskiego warsztatu z tworzenia słuchowiska radiowego dla dzieci – wymienia Boguta.

2. Muzeum Narodowe w Lublinie.

Za organizację wystawy „Tamara Łempicka – kobieta w podróży”, poświęconej życiu i twórczości artystki – wskazuje urzędniczka.

3. Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. W. Kaniorowej w Lublinie.

Który w 2022 r. wystąpił w 64 koncertach, w tym w 23 za granicą oraz 11 razy zaprezentował lekcje folkloru w lubelskich szkołach i przedszkolach – nadmienia Boguta.

Do nagrody artystycznej za 2022 rok komisja udzieliła rekomendacji:

1. Dyrygentowi Wojciechowi Rodkowi za przygotowanie i udział z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. H. Wieniawskiego w trasie koncertowej po USA na zaproszenie Columbia Music Artists.

2. Fundacji Sztukmistrze za produkcję i wystawienie polsko-ukraińskiego spektaklu nowocyrkowego pt. „Spektrum” we współpracy z Ars Vision Productions i CSK.

3. Chórowi La Musica, działającemu w Szkole Podstawowej nr 19 im. F. Chopina w Lublinie. – Między innymi za ogólnopolskie i międzynarodowe sukcesy podczas m.in. I Surrexit Vere – Ogólnopolskiego Konkursu Organowego Akompaniamentu Liturgicznego i Muzyki Chóralnej w Bydgoszczy – informuje lubelski ratusz.

Z szansami na nagrodę Lublina za całokształt działalności mają:

1. Stanisław Bałdyga – absolwent Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, jeden z najwybitniejszych polskich przedstawicieli sztuki linorytu. Mieszka i tworzy w Lublinie od ponad 50 lat.

Jego doskonałe pod względem artystycznym i technicznym kompozycje zyskały uznanie na wielu krajowych i międzynarodowych przeglądach i konkursach – przekonuje Boguta.

2. Anna Krawczyk-Skwarska, animatorka kultury, edukatorka, pracowniczka Centrum Kultury w Lublinie od 1992 r. Założycielka Studium Kultury, którego celem było skupienie aktywnej intelektualnie oraz kulturowo młodzieży szkół średnich i studentów.

3. Natasza Ziółkowska-Kurczuk, profesorka sztuk filmowych i teatralnych w Katedrze Dziennikarstwa UMCS, reżyserka, scenarzystka, dziennikarka, absolwentka dziennikarstwa i kulturoznawstwa na UAM w Poznaniu oraz reżyserii w PWSFTiT w Łodzi. Autorka reportaży społeczno-kulturalnych publikowanych we „Wprost” i Tygodniku Pracy Twórczej „Radar”.

Jej dokonania artystyczne to przede wszystkim filmy dokumentalne i widowiska telewizyjne, których bohaterem jest Lublin albo osoby związane z Lublinem – czytamy w uzasadnieniu nominacji.

Nagrody w obecnym kształcie przyznawane są od 2013 roku. W tym roku w komisji zasiedli: prof. Leszek Mądzik (przewodniczący), Małgorzata Kulik, prof. Lechosław Lameński, Izabela Pastuszko, prof. Artur Popek, dr Ewelina Pyzik, Monika Śliwińska.

W każdej kategorii prezydent Lublina przyzna jedną nagrodę, a laureatki i laureatów poznamy podczas majowej gali kultury. Termin nie został jeszcze ustalony.