Zażywasz leki? Jest sposób, by działały szybciej!

2022-08-19 15:48
Sposób na szybsze wchłanianie leków
Autor: Canva

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego tabletki przeciwbólowe często działają wolniej, niż byście się tego spodziewali. Naukowcy odkryli, że pozycja, w jakiej przyjmujemy lekarstwa, ma wpływ na to, jak działają leki i suplementy, które przyjmujemy. Więcej o tym, w jakiej pozycji zdaniem naukowców powinniśmy przyjmować leki, znajdziecie w artykule.

Połykasz leki, siedząc? To błąd

Naukowcy z Uniwersytetu Johna Hopkinsa postanowił sprawdzić, w jakiej pozycji przyjmować tabletki, żeby działały najskuteczniej. Oczywiście podstawowa zasada jest jasna, należy zastosować się do poleceń zamieszczonych na ulotce danego leku. Sama czynność też nie jest skomplikowana, po prostu umieszczamy je w jamie ustnej i połykamy.

Naukowcy odkryli jednak że to w jakiej pozycji przyjmujemy leki może znacznie wpływać na to, jak szybko pigułki mają szansę się wchłonąć i zadziałać.W trakcie badań przetestowali cztery pozycje. Do testów wykorzystano komputerowy model ludzkiego żołądka StomachSim. Badacze symulowali płyn oraz biomechanikę pigułki przechodzącej przez przewód pokarmowy, a także to, jak szybko zostanie trafi ona z żołądka do dwunastnicy, gdzie rozpoczyna się wchłanianie składników odżywczych.Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców opublikowano w „Physics of Fluids”. Naukowcy wykazali, że idealną postawą, która pozwala na najszybsze wchłanianie leków nie jest jak myślano, siedzenie w pozycji wyprostowanej.

Żeby tabletki zaczęły szybciej działać należy podczas ich połykania pochylić się w prawo lub oprzeć na prawym boku. Przyjmowanie tabletek w takiej pozycji sprawiało, że wślizgiwały się one do najgłębszej części żołądka i były rozpuszczane dwa razy szybciej, niż te połknięte w pozycji siedzącej!Co więcej naukowcy odkryli, że przyjmowanie leków, kiedy leżymy na lewym boku lub pochylamy się w lewo powoduje, że pigułki wchłaniały się aż pięć razy dłużej w porównaniu z postawą wyprostowaną. Oczywiście związane jest to głównie z naszą anatomią.

Każdy z nas, jednak trawi nieco inaczej i nawet najmniejsze różnice w tempie trawienia mogą mieć wpływ na szybkość wchłaniania i działania zażywanych lekarstw. Symulacje komputerowe pozwoliły ustalić optymalną pozycję do przyjmowania leków. Jednak trawienie to bardzo złożony proces i nasze przyswajanie substancji może być uzależnione od tego, ile płynu trawiennego, gazu czy jedzenia mamy w żołądku. Warto przetestować metodę naukowców, więc kiedy następnym razem sięgniecie po tabletkę przeciwbólową możecie pochylić się w prawo podczas jej połykania. Powinna zadziałać szybciej.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE