Krzysztof Żuk - prezydent Lublina

i

Autor: PW/archiwum

WYBORY SAMORZĄDOWE 2024

Wybory samorządowe 2024. Kto kandyduje na prezydenta Lublina? Są już pierwsze nazwiska! [SONDA]

2024-01-31 20:22

Wybory samorządowe 2024 coraz bliżej, a giełda nazwisk osób, które chcą powalczyć o fotel prezydenta Lublina, zaczyna nabierać rumieńców. Aktualnie swój start oficjalnie potwierdzili dwaj kandydaci, ale w kuluarach przewijają się kolejne nazwiska. Kto więc zamierza kandydować na prezydenta Lublina w najbliższych wyborach? Sprawdźcie!

Spis treści

  1. Kiedy odbędą się wybory samorządowe 2024?
  2. Kto startuje na prezydenta Lublina w 2024? Krzysztof Żuk powalczy o czwartą kadencję
  3. Wybory samorządowe 2024. Jarosław Stawiarski powalczy o fotel prezydenta Lublina?
  4. Znany pisarz chce zostać prezydentem Lublina. To Marcin Wroński
  5. Wojciech Wołoch kandydatem Trzeciej Drogi na prezydenta Lublina?

Kiedy odbędą się wybory samorządowe 2024?

Poznaliśmy już oficjalną datę wyborów samorządowych, które odbędą się w Polsce w 2024 roku. To właśnie w ich trakcie wybrani zostaną włodarze polskich miast i gmin na kolejną kadencję. W połowie stycznia br. premier Donald Tusk ogłosił, że I tura wyborów samorządowych została zaplanowana na 7 kwietnia (niedziela). Następnie wyborcy ponownie pójdą do urn wyborczych 21 kwietnia (niedziela), bo właśnie wtedy mają się odbyć głosowania w ramach II tury.

Tak z zewnątrz wygląda dworzec metropolitalny w Lublinie

Kto startuje na prezydenta Lublina w 2024? Krzysztof Żuk powalczy o czwartą kadencję

Jako pierwszy swój start w tegorocznych wyborach samorządowych potwierdził Krzysztof Żuk (PO), który rządzi Lublinem od 2010 r. Jak informowaliśmy, deklaracja ta padła już na początku grudnia 2023 r. podczas spotkania z dziennikarzami, na którym prezydent podsumowywał swoją bieżącą kadencję.

„(…) to staje się oczywistym w kontekście kontynuacji strategii (rozwoju miasta – PAP), którą przyjęliśmy. Dźwigamy na sobie odpowiedzialność za jej realizację i mogę potwierdzić, że stanę do wyborów” – mówił wtedy Krzysztof Żuk, cytowany przez PAP.

Przypomnijmy. Krzysztof Żuk jest absolwentem ekonomii na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie w 1990 r. uzyskał tytuł doktora. W przeszłości pracował m.in. jako dyrektor Delegatury Ministra Skarbu Państwa w Lublinie i podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. W latach 1990-1996 przewodził Radzie Miasta Świdnik, a w okresie 2006-2007 był zastępcą prezydenta Lublina. Po raz pierwszy został wybrany na włodarza miasta w 2010 r., kiedy to w drugiej turze uzyskał 54,65-procentowe poparcie. Cztery lata później udało mu się pokonać rywali już w pierwszej turze – miał wtedy poparcie na poziomie 60,13 proc. W ostatnich wyborach (2018 r.) ponownie udało mu się wygrać w pierwszej turze – zdobył wtedy 62,32 proc. głosów (startując ze swojego komitetu).

Wybory samorządowe 2024. Jarosław Stawiarski powalczy o fotel prezydenta Lublina?

Coraz głośniejsze stają się medialne doniesienia dotyczące tego, że kontrkandydatem dla Krzysztofa Żuka w zbliżających się wyborach samorządowych z ramienia PiS będzie obecny marszałek województwa lubelskiego, Jarosław Stawiarski. Tak wynika m.in. z ustaleń dziennikarzy Jawnego Lublina oraz Interii. Według nich decyzja w tej sprawie ma zostać ogłoszona „na dniach”. Sam Stawiarski na razie powstrzymuje się od komentowania tych doniesień.

Jarosław Stawiarski jest absolwentem kierunku historycznego na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Ukończył również studia podyplomowe z zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim oraz zarządzania oświatą i nadzoru pedagogicznego w Bałtyckiej Wyższej Szkole Humanistycznej Koszalinie. W przeszłości pracował m.in. jako nauczyciel w szkołach w swoim rodzinnym Kraśniku, a w latach 1997-2002 był dyrektorem tutejszej Szkoły Podstawowej nr 1. Od 2002 do 2006 r. sprawował funkcję starosty kraśnickiego, a od 2011 do 2016 pracował jako zastępca burmistrza w Kraśniku. Od 2006 r. (z przerwami) pełnił także funkcję posła, a w latach 2015-2018 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Jarosław Stawiarski objął funkcję marszałka województwa lubelskiego w 2018 r. i sprawuje ją do dziś.

Znany pisarz chce zostać prezydentem Lublina. To Marcin Wroński

W ubiegłym tygodniu media obiegła informacja mówiąca o tym, że swój start w wyborach na prezydenta Lublina zapowiedział związany z miastem autor powieści kryminalnych, Marcin Wroński. Wywołało to spore zaskoczenie wśród lokalnej społeczności, bo dotychczas nie angażował się on w działania polityczne ani nie był związany z żadną partią.

Zamierzam kandydować na prezydenta Lublina. Wciąż jeszcze rozmawiam z ludźmi z bardzo różnych środowisk politycznych i samorządowych, pytam o ich wizje, rady, ewentualne poparcie. Nie jestem politykiem i bardzo zależy mi na dialogu”– tymi słowami Marcin Wroński potwierdził swoją kandydaturę w rozmowie z PAP.

Przypomnijmy: Marcin Wroński jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, na którym ukończył studia polonistyczne. Swój literacki debiut zanotował w 1992 r. zbiorem opowiadań zatytułowanych „Udo Pani Nocy”. Największą sławę przyniósł mu jednak cykl kryminałów o komisarzu Maciejewskim (pierwsza powieść ukazała się w 2007 r. i było to „Morderstwo pod cenzurą”). W przeszłości pracował m.in. jako nauczyciel języka polskiego oraz redaktor w kilku wydawnictwach. Za swoją literacką twórczość był niejednokrotnie nagradzany. Ma na swoim koncie między innymi Nagrodę Wielkiego Kalibru. Wroński do tej pory nie angażował się w działania polityczne. Na razie nie wiadomo, z jakiej listy planuje wystartować w zbliżających się wyborach samorządowych.

Wojciech Wołoch kandydatem Trzeciej Drogi na prezydenta Lublina?

Z ustaleń Interii wynika, że o fotel prezydenta Lublina powalczy także kandydat Polski 2050. Mowa o Wojciechu Wołochu, który niespełna przed tygodniem został powołany na pierwszego wicewojewodę lubelskiego.

Przypomnijmy więc, że Wojciech Wołoch jest absolwentem kierunku straż graniczna w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Ukończył także politologię na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1992 do 2010 r. pracował w strukturach straży granicznej, zaś w latach 2011-2016 był zatrudniony w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim, w którym nadzorował Biura Informatyki i Obsługi Urzędu, a potem Biuro Obsługi Urzędu. Aktualnie politycznie jest związany z Polską 2050 Szymona Hołowni.

Artykuł będzie aktualizowany!

Zobacz także: Fotograficzne podsumowanie 2023 r. w Lublinie. Te wydarzenia zapamiętamy na długo!