Wirtualne poznawanie uczelni

i

Autor: zdj. pixabay.com

Wybór studiów w czasach epidemii. Jak uczelnie reagują na kwarantannę uczniów? UMCS, KUL, UP

2020-04-09 16:43

Zdalne porady, Webinaria czy Drzwi Otwarte online to tylko część propozycji, z którymi lubelskie uczelnie wychodzą do kandydatów na studia w czasach epidemii koronawirusa. Poznaj więcej szczegółów na ESKA.pl Lublin

Uczniom powinno być łatwo poruszać się w świecie wirtualnym, w końcu są do tego przyzwyczajeni na co dzień. Jak jednak pokazuje praktyka Drzwi Otwartych, kandydaci na studia chcą i lubią poznać swoją przyszłą Alma Mater. Rokrocznie tego typu wydarzenia przyciągają setki, a nawet tysiące maturzystów. 

Ten rok jest jednak wyjątkowy. Daniela Jaszczuk, maturzystka z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie na razie z trudem myśli o studiach, choć marzy jej się Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i prawo. - To trudny czas dla nas wszystkich, stresuje nas matura. Stresuje nas koronawirus, ale od kilku miesięcy zastanawiam się nad prawem UMCS - tłumaczy uczennica. 

Szybka reakcja lubelskich uczelni na epidemię

Specjalnie dla naszych kandydatów na studia, studentów, absolwentów oraz wszystkich zainteresowanych Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie wystartował z akcją #UMCSonline. W ramach projektu postanowiliśmy stworzyć szereg wartościowych działań, dzięki którym każdy zainteresowany będzie mógł wzbogacić swoją wiedzę oraz bliżej poznać nasz Uniwersytet - bez wychodzenia z domu! - tłumaczy nam Aneta Adamska, rzeczniczka UMCS.

Wśród propozycji uczelni są Wirtualne Drzwi Otwarte, Webinaria czy porady przez Skype.

- Internetowa rejestracja kandydatów na studia w UMCS wystartowała już 1 kwietnia, a pracownicy naszego Uniwersytetu profesjonalnie odpowiedają na wszystkie pytania związane z procesem rekrutacji również za pomocą Skype'a. Konsultacje odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-13.00 w językach: polskim, ukraińskim i rosyjskim - dodaje Adamska. 

"Studiuj LEPIEJ-KUL"

KUL już od kilku lat z powodzeniem prezentuje swoją ofertę akademicką w sieci. Również nasze zasadnicze aktywności w zakresie promocji rekrutacji realizujemy w Internecie lub wykorzystując możliwości, jakie stwarza nam Internet. Robimy to z dobrym rezultatem – pomimo niżu demograficznego od kilku lat odnotowujemy sukcesywny wzrost zainteresowania naszą ofertą. Zatem niezależnie od tego, jak bardzo byśmy nie chcieli obecnej trudnej sytuacji epidemii, jesteśmy dobrze przygotowani do kontaktu i prezentacji naszej oferty wyłącznie za pomocą Internetu - informuje nas dr Lidia Jaskuła, rzeczniczka KUL.

Kandydat na studia może bez problemu zebrać wszystkie informacje na temat kierunków studiów oraz na temat uczelni dzięki kilku kanałom. To m.in. media społecznościowe uczelni, komunikatory biura rekrutacji, open.kul.pl – Uniwersytet Otwarty KUL czy „Studio otwarte KUL – KULine”.

- KULine to realizowane cyklicznie od kilku lat wirtualne dni otwarte KUL, dające kandydatom możliwość poznania nie tylko oferty edukacyjnej, ale także pracowników i studentów KUL, oferty stypendialnej, procesu rekrutacji, działalności organizacji studenckich, wydarzeń naukowych, kulturalnych, religijnych, sportowych i społecznych na KUL. Aktualnie trwają prace nad kolejną edycją, która będzie promowana przez wszystkie kanały informacyjne KUL - dodaje Jaskuła. 

Uczelnia prowadzi również transmisje online z Kościoła Akademickiego KUL – dostępne przez stroną kul.pl oraz profil KUL na Facebooku – a więc z miejsca będącego sercem wspólnoty akademickiej uniwersytetu katolickiego.

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie zdążył przeprowadzić Dzień Otwarty dla kandydatów na studia. W czasie pandemii prowadzi konsultacje online. Kierunki promowane są filmami poszczególnych kierunków. Zainteresowani studiowaniem na Politechnice Lubelskiej mogą odbyć Wirtualny Spacer po uczelni. Pozostałe uczelnie województwa lubelskiego oferują telefoniczny lub za pośrednictwem mediów społecznościowych kontakt z biurem rekrutacji. Uczelnie przygotowały także pakiety materiałów informacyjnych do pobrania.