Wojewoda uspokaja, że tabletek z jodkiem potasu wystarczy dla wszystkich i nie trzeba o nie zabiegać

2022-09-23 15:12
Wojewoda uspokaja, że tabletek z jodkiem potasu wystarczy dla wszystkich i nie trzeba o nie zabiegać
Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/HeungSoon

- Nie biegajmy do lekarzy z prośbą o receptę i nie kupujmy tabletek z jodkiem potasu - apeluje wojewoda lubelski. Jak twierdzi nasze województwo ma odpowiednią ilość lekarstw i w razie czego dla nikogo ich nie zabraknie.

- One fizycznie są, mamy zabezpieczone je na terenie województwa lubelskiego w takiej ilości, że przekracza to liczbę mieszkańców województwa - mówi Lech Sprawka, wojewoda lubelski. - Absolutnie żadnych działań mieszkańcy w tej chwili nie powinni w tym zakresie podejmować. Profilaktycznie nie należy stosować tabletek jodu.

Jak podkreślił wojewoda lubelski w momencie pojawienia się zagrożenia służby mają kilka godzin, żeby dostarczyć tabletki mieszkańcom.

- Jesteśmy na takim etapie przygotowania dystrybucji, że w ciągu kilu godzin każdy mieszkaniec będzie miał dostęp do tabletek - zapewnia wojewoda. - Jesteśmy na poziomie dystrybucji już na terenie każdego powiatu i mamy przygotowane pakiety dla poszczególnych gmin województwa lubelskiego. Każda z gmin ma wypracowaną sieć punktów dystrybucji, także w razie zagrożenia będzie to przebiegało błyskawicznie.

W ostatnich dniach siły rosyjskie ostrzeliwały ukraińskie elektrownie atomowe. Państwowa Agencja Atomistyki podała, że na terenie naszego kraju nie ma zagrożenia radiologicznego dla życia i zdrowia. Dystrybucja jodku potasu w naszym kraju, to działanie zapobiegawcze na wypadek czarnego scenariusza.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE