Czarownica: Bajka ludowa z Nowej Anglii to jedna z propozycji na marzec

i

Autor: Warsztaty Kultury w Lublinie Czarownica: Bajka ludowa z Nowej Anglii to jedna z propozycji na marzec

Wiosna na ekranie, kobiety po obu stronach kamery. Miasto Movie w marcu [AUDIO]

2020-03-03 11:53

Nadchodzi wiosna - także w cyklu filmowym Miasto movie w Warsztatach Kultury w Lublinie. Ta filmowa wiosna należeć będzie do kobiet. Przed nami szereg produkcji z kobietami po obu stronach kamery. Sprawdźcie listę marcowych, bezpłatnych seansów na lubelskim Starym Mieście!

Tym razem Warsztaty Kultury w Lublinie przyglądają się pracom najciekawszych reżyserek w historii kina, ale także najlepszym aktorkom i ich kreacjom. Będą współczesne bohaterki, ale i te z minionych lat. Zapoznajcie się z opisami poszczególnych produkcji:

Czarownica: Bajka ludowa z Nowej Anglii
Znakomity, pełnometrażowy debiut Roberta Eggersa, autora głośnego „Lighthouse”. Osadzona w XVII-wiecznej, tytułowej Nowej Anglii, mroczna i niepokojąca historia pewnej rodziny, zwiastowała narodziny nowego reżyserskiego talentu. Eggers za chwilę potwierdził swój kunszt i autorski styl we wspomnianym „Lighthouse”, a już w tym roku do kin ma trafić jego nowe dzieło – „The Northman”. Wróćmy jednak do „Czarownicy…” i jej głównej bohaterki, młodej dziewczyny imieniem Thomasin (doskonała w tej roli Anya Taylor-Joy). Dziewczyna żyje wraz z rodzicami i młodszym rodzeństwem na surowych i nieprzyjaznych krańcach cywilizacji, gdzieś na skraju dzikiej puszczy. Bogobojna, przesądna rodzina funkcjonuje utrzymując się z rolnictwa i zbieractwa. Jednak pewnego dnia ich plony zaczynają marnieć, zwierzęta chorować, małe dzieci zachowywać się co najmniej dziwnie. Wszystko wskazuje na ingerencję sił nieczystych.

Faworyta
Głośny obraz w reżyserii Jorgosa Lantimosa, z Rachel Weisz, Emmą Stone, a przede wszystkim znakomitą, nagrodzoną za swoją kreację Oscarem, Olivią Colman. Akcja dzieje się na angielskim dworze pod rządami schorowanej i zmęczonej królowej Anny. Monarchia jest akurat w stanie wojny z Francją, a realną władzę w państwie sprawuje lady Sarah, od lat opiekunka i najbardziej zaufana doradczyni królowej. Sytuację odmieni pojawienie się w pałacu młodej służącej Abigail. Dziewczyna szybko staje się nową ulubienicą monarchini, zyskując przy okazji coraz większe wpływy i przywileje na dworze. „Faworyta” to fenomenalny popis trzech wybitnych aktorek, a przy okazji interesujące spojrzenie na historię XVIII-wiecznej Europy i rolę, jaką odegrały w niej wpływowe kobiety sprawujące władzę.

Ukryte działania
Oparta na autentycznych wydarzeniach, niezwykła historia z czasów, kiedy amerykańskie NASA toczyło z Sowietami wyścig o podbój kosmosu. Na przełomie lat 50. i 60. zarówno rasizm, jak i patriarchat są na porządku dziennym, także w instytucjach rządowych. NASA nie jest pod tym względem żadnym wyjątkiem i realną władzę sprawują tu wyłącznie biali mężczyźni. W tym środowisku muszą odnaleźć się i pracować trzy niezwykłe kobiety. Katherine (Taraji P. Henson) skromna, a jednocześnie genialna matematyczka, zaradna i pomysłowa Dorothy (Octavia Spencer) oraz najbardziej niezależna i wyemancypowana z nich Mary (Janelle Monae). Wszystkie one miały znaczący wpływ na zakończone sukcesem wysłanie w kosmos astronauty Johna Glenna. „Ukryte działania” oddają sprawiedliwość tym właśnie kobietom i przybliżają mało znany, a fascynujący epizod z historii Stanów Zjednoczonych.

Wieża. Jasny dzień
Reżyserka Jagoda Szelc w swoim debiutanckim filmie w niezwykle interesujący sposób łączy gatunki dramatu, kina psychologicznego, thrillera, a chwilami wręcz horroru. Bohaterkami filmu czyni dwie kobiety, dwie siostry, a w zasadzie również dwie matki. Pierwsza z nich to Mula, której córka Nina szykuje się właśnie do pierwszej komunii. Biologiczną matką dziewczynki jest jednak Kaja, młodsza siostra Muli, która opuściła rodzinny dom dawno temu. Tuż przed nadchodzącą uroczystością Kaja niespodziewanie wraca i wkracza w życie siostry oraz „jej/swojego” dziecka. Konfrontacja kobiet wydaje się być nieunikniona. „Wieża. Jasny dzień” to oryginalne zarówno w formie, jak i treści współczesne polskie kino, z pewnością warte zobaczenia.

Program na marzec:
4 marca 2020, godz. 19.00 – „Czarownica: Bajka ludowa z Nowej Anglii”, reż. Robert Eggers, czas 90’, 2015 r.
11 marca 2020, godz. 19.00 – „Faworyta”, reż. Jorgos Lantimos, czas 119’, 2018 r.
18 marca 2020, godz. 19.00 – „Ukryte działania”, reż. Theodore Melfi, czas 127’, 2016 r.
25 marca 2020, godz. 19.00 – „Wieża. Jasny dzień”, reż. Jagoda Szelc, czas 106‘, 2017 r.

Pokazy - jak zawsze - odbywają się w każdą środę o godz. 19:00, w sali kinowej Warsztatów Kultury, adres to Grodzka 5A.

(Opis: Warsztaty Kultury w Lublinie)

Na marcowe seanse w ramach cyklu Miasto Movie zaprasza Rafał Chwała z Warsztatów Kultury w Lublinie: