Kampus przyszłości Politechniki Lubelskiej

i

Autor: dr inż. arch. Bartłomiej Kwiatkowski, mgr inż. arch. Karol/Politechnika Lubelska Koncepcja rozbudowy kampusu Politechniki Lubelskiej

Inwestycje

Wielka przebudowa na Politechnice Lubelskiej. IT Tower i centrum kultury

2023-05-10 15:14

Politechnika Lubelska chce pracować m.in. nad sztuczną inteligencją i walczyć z cyberprzestępczością. W tym celu już wkrótce mają być powołane nowe instytucje badawcze. Władze uczelni otrzymały zgodę na rozbudowę kampusu, nawiązującą do planów z lat 60.

Inwestycje są w trakcie prac koncepcyjnych. Chodzi przede wszystkim o rozbudowę tzw. Oxfordu przy ul. Nadbystrzyckiej 38. Mieszczą się tam dwa wydziały: zarządzania oraz podstaw techniki.

W planach jest dobudowa nowego obiektu. To IT Tower z Międzywydziałowym Centrum Sztucznej Inteligencji i Cyberbezpieczeństwa. Wieża nauki ma mieć osiem pięter i parking z możliwością zamiany na schron.

Stawiamy na to, co teraz jest najważniejsze w środowisku naukowo-biznesowym – powiedział nam prof. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej.

Jednocześnie przygotowywana jest koncepcja Centrum Wiedzy i Kultury. Miałaby się tam znaleźć nowoczesna multimedialna biblioteka.

Wreszcie mielibyśmy bibliotekę z prawdziwego zdarzenia, ale i nowoczesną salę senatu oraz salę kongresową – podkreśla prof. Zbigniew Pater.

Wieża nauki miałaby stanąć między parkingiem a demontowaną kaplicą. W miejscu kaplicy z kolei znalazłby się ośrodek kultury. – Jesteśmy po rozmowach. Po potrzebnych zgodach i przeprowadzce wiernych rozpocznie się demontaż kaplicy oraz budowa nowego obiektu – dodaje rektor Pater.

Oprócz tego, władze uczelni stawiają na modernizację. Remontu doczekać mają się niemal wszystkie budynki. Bo jak podkreśla rektor, zmiany są pilnie potrzebne.

Przypomnijmy, że większość budynków na kampusie powstała w latach 70. na bazie koncepcji z końca lat 60.

Pod koniec lat 60. architekci lubelscy opracowali plan kampusu na 6 tys. studentów. Powstała jednak tylko część budynków. Kryzys lat 80. zatrzymał tę realizację – opisuje rektor. – My teraz chcemy do tej koncepcji nawiązać, uzupełnić i rozbudować ją – zaznacza.

Na przykład budynek pierwszego historycznie wydziału mechanicznego przy ul. Nadbystrzyckiej 36 został wybudowany dopiero w 1977 roku.

Mimo że to pierwszy wydział uczelni, początki lokalowe były bardzo trudne. Wydział powstał w 1953 roku, a budynek 24 lata później – mówi prof. Hubert Dębski, dziekan Wydziału Mechanicznego.

Całość inwestycji ma kosztować ok. 250 mln zł. Realizacja projektu zaplanowana jest na kilka lat. – W tym roku mamy nadzieję na rozbudowę „Oxfordu”. Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie rzędu 60 mln zł – mówi prof. Pater. – Aktualnie staramy się też o finansowanie IT Tower. Działamy wielotorowo. Czas pokaże, na ile będziemy skuteczni – dodaje.