Archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie

i

Autor: Archidiecezja Lubelska

W lubelskich kościołach można kręcić piruety i podziwiać je z lotu ptaka. Zakończyły się dwa ważne projekty

2022-12-23 15:08

Najcenniejsze zbiory należące do Archidiecezji Lubelskiej zostały zdigitalizowane. Z reala do wirtuala w trzecim etapie zostało przeniesionych 250 obiektów, a widok z lotu ptaka utworzono dla trzech kościołów.

Chodzi o świątynie: pw. św. Klemensa i św. Małgorzaty w Klementowicach, pw. św. Floriana i św. Katarzyny w Gołębiu oraz pw. św. Michała Archanioła w Lublinie. W ramach projektu Kościoły Lubelszczyzny na Gigapanoramach - etap 3 wnętrze i zewnętrze budynków zostało wklejone do sieci. Dzięki temu możemy odbyć w tych świątyniach wirtualny spacer, który będzie jak fizyczny, a może nawet swobodniejszy: technologia pozwala nam zajrzeć w każdy zakątek, spojrzeć na zabytek w dużym powiększeniu, zadzierać głowę do sufitu, a także kręcić się o 360 stopni. Każdy znajdujący się na stronie obiekt jest podpisany, więc żadna ze świątyń nie będzie miała przed nami tajemnic. Łącznie wirtualne piruety można testować w 14 obiektach sakralnych Lubelszczyzny oraz na Wieży Trynitarskiej.

Co istotne, podczas pierwszego i drugiego etapu digitalizacji udało się odnaleźć ponad 200 zabytków ruchomych, które do tej pory nie widniały w żadnym inwentarzu. Najbardziej zniszczone z nich zostały przekazane do renowacji. Jak chwali się Archidiecezja Lubelska, zgromadzone przez nią eksponaty należą do najcenniejszych w kraju. W posiadaniu ma nawet księgi kościelne i pergaminy pamiętające XV w.