KAPSUŁA CZASU

W kościele pobrygidkowskim w Lublinie odkryto kapsułę czasu. Co w sobie kryje? Zobacz zdjęcia

2023-10-10 10:03

W trakcie prac konserwatorskich przy dzwonnicy kościoła rektoralnego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej (tzw. pobrygidkowskiego) w Lublinie natrafiono na wyjątkowe znalezisko. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował, że odkryto tam kapsułę czasu. Co się w niej kryje?

Podczas prac konserwatorskich przy dzwonnicy kościoła pobrygidkowskiego przy ul. Narutowicza w Lublinie zwrócono uwagę na zły stan zachowania krzyża znajdującego się na jej kopule. W związku z tym zdecydowano o jego demontażu i rozpoczęciu naprawy. To właśnie dzięki tej decyzji natrafiono na kapsułę czasu, która była ukryta w miedzianej kuli znajdującej się pod wspomnianym krzyżem. Co skrywała w środku?

Renesansowy korowód przeszedł przez centrum Lublina

Okazuje się, że wewnątrz kuli umieszczona została metalowa puszka, w środku której skryty był pergamin z zapiskami przypominającymi o zdarzeniach związanych z historią i remontem kościoła pobrygidkowskiego w Lublinie. Pierwsze zapiski wykonano w 1903, zaś następne w 1938 r. Autorem notatek z samego początku XX wieku był sam Hieronim Łopaciński. Następnie pod koniec lat 30. zapiski te uzupełniono, wymieniając w nich szereg nazwisk osób, które w tamtym czasie pełniły ważne funkcje w mieście (i nie tylko) oraz tych, którzy wykonywali prace konserwatorskie. Oprócz pergaminu, w odkrytej puszce znajdowały się również monety, co odnotowano na dopisku znajdującym się z boku pergaminu. Jego treść brzmi następująco:

„Do dokumentu niniejszego dołączono monety będące w obiegu do roku 1903 rosyjskie wymienione na załączonym skrawku pergaminu, znalezione przy otwarciu puszki oraz monety polskie z obiegu r. 1938 następujące 1 zł, 50 gr, 20 gr, 10gr, 5 gr, 2 gr, 1 gr. Ogółem sztuk polskich osiem (…)” - cytuje na swoim facebookowym profilu Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Jak dodaje LWKZ, prace konserwatorskie przy pergaminie i otwarciu puszki zostały wykonane przez konserwatorów dzieł sztuki z Muzeum Narodowego w Lublinie. Z ustaleń Radia Lublin wynika, że oryginalny pergamin znaleziony w kapsule może trafić właśnie do zbiorów MN, natomiast kopia znalezionych zapisków wraz z bieżącym uzupełnieniem tekstu i monetami wróci na swoje miejsce, by móc zostać odkrytą przy okazji kolejnych prac konserwatorskich np. za kilkadziesiąt lat.

Zobacz na zdjęciach, co skrywa w sobie kapsuła czasu znaleziona w kościele pobrygidkowskim w Lublinie: