Uratowali setki pacjentów przed utratą wzroku. Pandemiczny sukces lubelskiej okulistyki

i

Autor: zdjęcie nadesłane Zespół okulistyki SPSK1 w Lublinie pod kierownictwem prof. dra hab. Roberta Rejdaka

Uratowali setki pacjentów przed utratą wzroku. Pandemiczny sukces lubelskiej okulistyki

2021-08-16 11:17

Klinika Okulistyki Ogólnej Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie znajduje się w gronie liderów w leczeniu zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) w czasie pandemii COVID-19. Wyniki opublikowało w renomowanym czasopiśmie naukowym „Journal of Clinical Medicine”.

AMD to jedna z najgroźniejszych chorób oczu związaną z wiekiem. - Nieleczona prowadzi to nieodwracalnej ślepoty - mówi nam prof. Robert Rejdak, szef Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK1 w Lublinie.

W czasie pandemii COVID-19 wiele polskich, ale i europejskich ośrodków zrezygnowało z leczenia schorzenia. - My kontynuowaliśmy swój program lekowy. Pacjenci byli leczeni według wieloletnich schematów. Zasady programu spowodowały, że uratowaliśmy wiele osób przed utratą wzroku - dodaje prof. Rejdak.

Raport z badań przygotowywany przez czasopismo miał pokazać szkody wywołane przez pandemię i jej obostrzenia w systemie ochrony zdrowia. Wykazał, że polska okulistyka jest w chlubnej czołówce. - Pacjenci są leczeni w zasadzie tak, jak przed pandemią, a Lublin jest wśród liderów renomowanych ośrodków Europy - tłumaczy szef lubelskiej okulistyki.

W trakcie badań uwzględniono wskaźnik iniekcji, częstości wizyt lekarskich, ostrości wzroku, czy skuteczności leczenia.

Lubelski ośrodek porównywany był m.in. z placówkami z Hiszpanii, z Rosji, z Włoch, z Turcji czy ze Szwajcarii.

Podobne, wysokie rezultaty, były osiągane w leczeniu zaćmy czy chirurgii urazów oczu.