Welcome Centre UMCS

i

Autor: Mateusz Kasiak

UMCS stawia na studentów zagranicznych. Huczne otwarcie Welcome Centre

2022-05-12 15:40

Ma to być miejsce, gdzie student z zagranicy załatwi wszystkie sprawy – od konsultacji, przez rejestrację na studia i zakwaterowanie w akademiku, po pomoc w uzyskaniu stypendium.

W czwartek w Bibliotece Głównej UMCS zostało otwarte Welcome Centre dla społeczności zagranicznej uczelni. Cudzoziemcy mają tu mieć wszystko w jednym miejscu.

- Będą mogli się z nami kontaktować jeszcze przed przyjazdem na uczelnię - zapewnia Ewelina Panas, koordynatorka centrum. - Inaczej mówiąc, zaopiekujemy się kandydatem, studentem i absolwentem - dodaje.

Pomocna w tym ma być aplikacja telefoniczna UMCS Guide. - Dzięki niej, jeszcze przed przyjazdem student pozna uczelnią, miasto i warunki życia w Lublinie - tłumaczy.

Do tej pory wszystko było rozproszone. W poszczególnych wydziałach działają biura wymian międzynarodowych. W rektoracie UMCS pracuje centrum obsługi studenta zagranicznego.

- Jednostki te skupiają się jednak na kształceniu i są potrzebne. Nasze miejsce jest wielowymiarowe. Oczywiście będziemy z nimi współpracować - wyjaśnia Panas.

Nie tylko formalności. Student bierze sprawy w swoje ręce

Ideą Welcome Centre jest także aktywizacja cudzoziemców. Pomysłem jest stworzenie m.in. budżetu partycypacyjnego. - Chcemy, żeby to oni byli pomysłodawcami i autorami różnych projektów, np. sportowych, kulturalnych i naukowych - wylicza Panas.

Tego typu przestrzenie są standardem na światowych uczelniach. - Obsługą i przyjęciem w nowoczesnych uniwersytetach zajmują się studenci i pracownicy. Teraz my nadrabiamy te zaległości - mówi prof. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS.

- Ale to nie tylko trendy nami dyktują. Jesteśmy otwarci na świat, na różne kultury i ciekawi młodych ludzi - podkreśla rektor.

Przykładowo w Uniwersytecie Karola w Pradze podobna przestrzeń funkcjonuje od kilkunastu lat. Studenci realizują tam swoje pasje, spotykają się po zajęciach i współpracują z miejscowymi organizacjami.

Na podobne rozwiązania liczą zagraniczni żacy UMCS. - To świetny pomysł. Może zachęcić do studiowania w Lublinie jeszcze na etapie wyboru uczelni - uważa Sean Magavu z Zimbabwe.

Sean studiuje biologię w UMCS. Jest też członkiem zespołu muzycznego. Ma nadzieję, że centrum pomoże im w nowych projektach. - To mogą być koncerty, które przybliżą kultury różnych państw, ale i organizacja studenckich wielokulturowych festiwali. Coś na wzór Eurowizji czy nawet Worldwizji, ale w Lublinie - dodaje.

- Pokażmy, że Lublin jest wielokulturowy, rozśpiewany i młody, zwłaszcza przy okazji Europejskiej Stolicy Młodzieży - podkreśla.

Pracownicy Welcome Centre chcą też bardziej współpracować z organizacjami studenckimi, zrzeszającymi studentów międzynarodowych. To m.in. Erasmus Student Network czy AIESEC, które od lat aktywizują społeczność zagraniczną w Lublinie.

UMCS to jedna z najbardziej umiędzynarodowionych uczelni w kraju. Aktualnie studiuje tu prawie 1700 studentów cudzoziemców z ponad 40 krajów i wszystkich kontynentów. Żacy przyjechali m.in. z Hiszpanii, Ukrainy, Kazachstanu, Zimbabwe, Chin, Azerbejdżanu czy Indii.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE