Delegacja RPA w UMCS

i

Autor: Mateusz Kasiak

Studia w Afryce? UMCS zacieśnia współpracę z RPA. W planach projekty naukowe i wymiany

2022-05-06 16:07

Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS odwiedzili naukowcy z Republiki Południowej Afryki. Celem wizyty było pogłębienie współpracy naukowej i dydaktycznej między lubelskim ośrodkiem a międzynarodową grupą badawczą.

Współpracę z ramienia uczelni już w 2018 roku rozpoczęła prof. Anna Dłużewska z Katedry Geografii Społeczno-Ekonomicznej. - Teraz chcemy zainteresować szerszą grupę naszych naukowców, przede wszystkim z kierunku tourism management - wyjaśnia. - To studia anglojęzyczne. Wielu naszych słuchaczy to studenci z krajów afrykańskich - dodaje.

Badaczka poznała naukowców z RPA w Grenlandii podczas projektu naukowego. - To był grudzień. Żartowaliśmy, że nie przeżyjemy przy takich mrozach - śmieje się.

To więc współpraca głównie naukowa. - Połączyły nas zainteresowania. Założyliśmy grupę badawczą - tłumaczy profesorka. W tej chwili tworzą ją uczeni z Polski, RPA i Wietnamu. Badacze koncentrują się przede wszystkim na turystyce i hotelarstwie. Napisali do tej pory osiem artykułów.

- Jesteśmy jednak otwarci na nowe kierunki. Szukamy też nowych metod i narzędzi. Nauka to proces. Pobyt tutaj z pewnością nam ułatwi pracę - mówi nam dr Andrea Giampiccoli z Durban University of Technology.

Szansa dla studentów

Po izolacji pandemicznej, naukowcom w końcu udało spotkać się w Lublinie. Rozmowy dotyczyły m.in. uruchomienia programu wymian studenckich dla polskich i afrykańskich studentów. - Mówimy o wymianach, ale i np. o stażach. Polska to niezwykłe możliwości dla naszych studentów. Jesteśmy także gotowi przyjąć studentów z Lublina do siebie - mówi dr Erasmus Mzobanzi Mnguni z Durban University of Technology. Mowa także o wymianach nauczycieli akademickich. - Na przykładach profesorów wizytujących - dodaje.

- Są chęci po obu stronach. Zaplanowaliśmy rozmowę z ambasadorką RPA w Warszawie na temat formalności administracyjnych - tłumaczy prof. Dłużewska. - Wszystko jest na dobrej drodze - podkreśla.

Naukowcy południowoafrykańscy przeprowadzili w UMCS wykłady dotyczące m.in. turystyki gastronomicznej, kulturowej czy lokalnej. Wkrótce odbędą się także warsztaty terenowe w Krakowie i w Zakopanem. - Takich wizyt teraz z pewnością będzie więcej - deklaruje Dłużewska.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE