pojedynek mistrzów

i

Autor: Nadar, Public domain, via Wikimedia Commons, Wikipedia, domena publiczna

pojedynek mistrzów

To jedyna taka wystawa w Europie. W weekend będzie w Lublinie

2023-03-30 14:43

„Pojedynek Mistrzów Malarstwa w 3D: Claude Monet vs Vincent van Gogh” – to nie fikcja, a nowa wystawa, którą można zobaczyć w Lublinie. Drugiej takiej nie ma w całej Europie.

Osoby organizatorskie po wystawie „Impresjoniści i Postimpresjoniści w 3d” z 2019 r. wiedzą, że mieszkańcy i mieszkanki Lublina są wrażliwi na taką sztukę. Jak wspominają, cztery lata temu ekspozycja cieszyła się „ogromnym powodzeniem”.

Nowa prezentacja nosi tytuł „Niezwykła wystawa, Pojedynek Mistrzów Malarstwa w 3D: Claude Monet vs Vincent van Gogh” i licencję na pobyt w Polsce dostała tylko do końca 2023 r. W Lublinie rozgości się w Muzeum Czartoryskich w dniach 1-2 kwietnia. Do zobaczenia będzie ponad 60 dzieł, w tym pejzaże, martwa natura i portrety, przerobionych na wersję 3D.

Organizatorzy i organizatorki mówią o „przyjacielskim pseudopojedynku”, w którym będzie można zobaczyć podobieństwa i różnice w postrzeganiu świata obu malarzy.

– Celem tej wystawy jest zmiana postrzegania kolejności planów. Zastosowana technika ANAGLIPH umożliwia nam spojrzenie na te dzieła od ostatniego planu do pierwszego. Na nowo odkrywamy detale i zauważamy jak wiele szczegółów umknęło nam do tej pory. A przecież nasi mistrzowie chcieli przekazać nam umykające chwile, aby je utrwalić. Dodatkową wartością są ciekawe doznania estetyczne wynikające z zastosowania „trójwymiaru”. Należy jednak pamiętać, że nie widzenie trójwymiarowe jest celem wystawy, tylko lepsze poznanie dzieła i zachęcenie do nowego, pełnego spojrzenia na oryginał – piszą.

Koszt biletu to od 15 do 40 zł, a wystawę można oglądać w Pałacu Czartoryskim na placu Litewskim.

Kiermasz Wielkanocny w Starostwie Powiatowym [GALERIA]

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE