Ważna zmiana! Teleporada od teraz i w święta. Lekarz wystawi receptę po godzinach [AUDIO]

2021-05-27 11:02
Teleporada teraz i w święta. Lekarz wystawi receptę po godzinach [AUDIO]
Autor: zdj. ilustracyjne/pixabay.com

Z teleporady skorzystamy teraz także ​poza godzinami pracy lekarza rodzinnego, w weekendy oraz w święta. Narodowy Funduszu Zdrowia uruchomił Teleplatformę Pierwszego Kontaktu (TPK).

Porad medycznych udzielają pielęgniarki, położne oraz lekarze. Telefony od pacjentów odbierane są od poniedziałku do piątku, w godzinach od 18.00 do 8.00 rano kolejnego dnia, czyli po godzinach pracy przychodni rodzinnych. Platforma działa również całodobowo w sobotę, niedzielę i w święta.

Można otrzymać e-receptę, e-skierowanie, poradę lub konsultację medyczną.

TPK to cyfrowa świąteczna opieka zdrowotna - mówi Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego oddziału NFZ - Działa na podobnych zasadach do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, z tą różnicą, że konsultacje udzielane są przez telefon. Jeśli poradnia lekarza rodzinnego jest już zamknięta, a stan zdrowia budzi niepokój, wtedy można skorzystać ze zdalnej porady z pielęgniarką lub położną bądź z lekarzem.

- TPK to cyfrowa świąteczna opieka zdrowotna - mówi Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego oddziału NFZ:

Jeśli telewizyta okaże się niewystarczająca, pacjent zostanie skierowany do najbliżej działającej placówki. - Mowa o wizycie w najbliższej stacjonarnej placówce nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (NiŚOZ), kontakcie ze swoim lekarzem POZ, w godzinach jego pracy, a w przypadku stwierdzenia stanu nagłego zagrożenia zdrowia i życia, mówimy o wezwaniu zespołu ratownictwa medycznego - dodaj rzeczniczka NFZ.

Dzięki wideoczatom i wsparciu tłumacza polskiego języka migowego, z platformy mogą korzystać również osoby niesłyszące. Porady udzielane są w kilku językach (polskim, rosyjskim, ukraińskim i angielskim).

Bezpłatny numer TPK – 800 137 200 jest wspólny dla całej Polski.

Raport z Anteny 27.05
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE