Nowe przywileje dla zaszczepionych? Sprawdź opinie mieszkańców Lublina [SONDA, AUDIO]

2021-05-26 9:09
Nowe przywileje dla zaszczepionych? Sprawdź opinie mieszkańców Lublina [SONDA]
Autor: Mateusz Kasiak

Tańsze testy przeciwkoronawirusowe czy ułatwienia w podróżowaniu. Ministerstwo zdrowia rozważa kolejne przywileje dla osób zaszczepionych przeciw COVID-19. Przypomnijmy, że na razie na krótkiej liście udogodnień jest brak kwarantanny po przyjeździe do Polski czy uczestnictwo w imprezach okolicznościowych poza limitem gości.

Unia Europejska może przeznaczyć 100 mln euro na wsparcie państw członkowskich. Pieniądze będzie można skierować także na testy.

- Rzeczywiście w czasie rozmów o wprowadzeniu tego zielonego certyfikatu UE podała zastrzeżenie dla niektórych krajów europejskich, że szczepionki są bezpłatne, a za testy niestety obywatele muszą płacić. Dlatego UE przeznaczyła pewną kwotę pieniędzy na dofinansowanie tych testów dla osób, które będą chciały na przykład bez szczepienia przemieszczać się między granicami - powiedział Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

Polska mogłaby obniżyć cenę testów zarówno dla osób zaszczepionych, pacjentów którzy dopiero co przechorowali COVID-19, jak i dla osób nieszczepionych. W zależności od przyznanej dotacji, można rozważa się także wprowadzenie bezpłatnych testów dla osób w pełni zaszczepionych w formie przywileju.

Mieszkańcy za rozszerzeniem udogodnień

- Myślę głównie o wakacjach. Powinno się ułatwić podróżowanie. Chodzi o turystykę przede wszystkim. Niby jesteśmy zaszczepieni, a za testy nadal musimy płacić - słyszymy najczęściej. - Przyjęty do tej pory kierunek jest dobry. Przywileje nie powinny jednak powodować animozji społecznych - mówi jeden z mieszkańców Lublina. - Nie można dzielić ludzi. To na pewno - dodaje nasz słuchacz.

Od 1 lipca prawdopodobnie na terenie Unii Europejskiej pojawią się tzw. zielone paszporty, czyli certyfikaty dla zaszczepionych. Dokumenty mają m.in. pomóc w egzekwowaniu przywilejów.

Szerokie udogodnienia wprowadzono już m.in. w USA, w Niemczech, na Węgrzech czy w Grecji. W wielu przypadkach w pełni zaszczepionych nie dotyczą wszystkie obostrzenia.

Lublinianie chcą przywilejów dla zaszczepionych przeciw COVID-19. Posłuchaj więcej:
Uczniowie wrócili do szkół. Skrajne opinie mieszkańców Lublina
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE