Te wsie w woj. lubelskim od 2023 już tak się nie nazywają. Sprawdź nowe nazwy

i

Autor: unsplash.com Zdjęcie ilustracyjne

ciekawostki

Te wsie w woj. lubelskim już tak się nie nazywają. Sprawdź nowe nazwy od 2023 roku

2023-11-17 16:25

18 miejscowości leżących na terenie Lubelszczyzny od 1 stycznia 2023 r. zmieniło swoją nazwę lub status. W całym kraju podobne zmiany dotknęły ponad 200 miejscowości, głównie wsi i kolonii. Mieszkańcy, których miejscowości z województwa lubelskiego musieli zmierzyć się z takimi zmianami i z czego one wynikają? Wyjaśniamy!

Zmiany w nazewnictwie lub statucie poszczególnych miejscowości mają związek z projektem rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw i rodzajów niektórych miejscowości oraz obiektów fizjograficznych. Dokument ten objął łącznie 720 przypadków, a 228 z nich dotyczyło zmian nazw lub rodzajów miejscowości. W województwie lubelskim przekształcenia takie objęły łącznie 18 wsi i kolonii. 

Lubelskie. Tak wyglądała nocna burza

„Zaproponowane w rozporządzeniu zmiany wynikają z wniosków organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego, które wpłynęły w tym zakresie do ministra właściwego do spraw administracji publicznej” – czytamy w dokumentach opublikowanych na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Ministerstwo dodaje, że „w niektórych przypadkach zmian nazw miejscowości zaistnieje konieczność wymiany dokumentów przez mieszkańców i przedsiębiorców miejscowości objętych projektowanymi zmianami”.

Wszystkie propozycje zmian, jakie wpłynęły do ministerstwa zostały wcześniej poddane konsultacjom społecznym, w trakcie których większość mieszkańców opowiedziała się „za” wprowadzeniem proponowanych przekształceń.

Które miejscowości na Lubelszczyźnie zmienią nazwy?

Na liście opublikowanej przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z terenu województwa lubelskiego znalazło się 18 miejscowości, które od początku 2023 roku zyskały nowe nazwy lub zmieniły posiadany status. Chodzi o wsie i kolonie.

Poniżej prezentujemy dokładną listę miejscowości z Lubelszczyzny, które zmieniły swoje nazwy lub rodzaj. Zestawienie powstało w oparciu na podział na powiaty:

  • powiat bialski, gmina Kodeń: wieś Zagacie zmieni nazwę na Zahacie;
  • powiat biłgorajski, gmina Józefów: wieś Czarny Las-Kolonia zmieni nazwę na Czarny Las;
  • powiat janowski, gmina Godziszów – w tych miejscowościach nastąpi zmiana ich rodzaju: Zdziłowice Czwarte (część wsi Zdziłowice) na Zdziłowice Czwarte (wieś), Zdziłowice Drugie (część wsi Zdziłowice) na Zdziłowice Drugie (wieś), Zdziłowice Pierwsze (część wsi Zdziłowice) na Zdziłowice Pierwsze (wieś), Zdziłowice Trzecie (część wsi Zdziłowice) na Zdziłowice Trzecie (wieś);
  • powiat kraśnicki, gmina Szastarka – w tych miejscowościach nastąpi zmiana ich rodzaju: Podlesie (część wsi Polichna) na Podlesie (wieś), Polichna Czwarta (część wsi Polichna) na Polichna Czwarta (wieś), Polichna Trzecia (część wsi Polichna) na Polichna Trzecia (wieś), Polichna Druga (część wsi Polichna) na Polichna Druga (wieś), Polichna Pierwsza (część wsi Polichna) na Polichna Pierwsza (wieś);
  • powiat lubartowski, gmina Kamionka – w tych miejscowościach nastąpi zmiana ich rodzaju: Kokosz (część kolonii Kierzkówka-Kolonia) na Kokosz (kolonia), Krzywy Dąb (część wsi Ciemno) na Krzywy Dąb (kolonia);
  • powiat lubelski, gmina Wólka – w tych miejscowościach nastąpi zmiana ich rodzaju: Kolonia Pliszczyn, część wsi Pliszczyn na Kolonia Pliszczyn (wieś), Świdnik Duży Drugi (część wsi Świdnik Duży) na Świdnik Duży Drugi (wieś), Świdnik Duży Pierwszy (część wsi Świdnik Duży) na Świdnik Duży Pierwszy (wieś);
  • powiat rycki, gmina Ryki – w tych miejscowościach nastąpi zmiana ich rodzaju: Kazimierzyn (część wsi Swaty) na Kazimierzyn (wieś), Kruków (część wsi Budki-Rososz) na Kruków (wieś).

Zmiany te weszły w życie od 1 stycznia 2023 r.

Zobacz także: Lubelskie konopie coraz wyższe! Zobaczcie, jak teraz wygląda słynne pole

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE