Te miasta w województwie lubelskim nie strzelają w sylwestra! Sprawdź

2022-12-30 18:23
Zimne ognie
Autor: Pexels zdjęcie ilustracyjne

Tradycją nocy sylwestrowej jest huczne powitanie Nowego Roku. Wojewoda lubelski wprowadził zakaz używania petard z dwoma wyjątkami, a my sprawdziliśmy, które miasta w naszym regionie zachęcają do powstrzymania się od wystrzałów!

Zakaz używania fajerwerków, petard czy rac w miejscach publicznych na terenie województwa lubelskiego obowiązuje do 31 stycznia 2023 r. – z wyjątkiem 31 grudnia 2022 roku i 1 stycznia 2023 roku. Za używanie takich wyrobów w inne dni można dostać mandat w wysokości od 100 do 500 zł, a nawet więcej, jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu. Osoby zajmujące się obroną praw zwierząt przypominają, że naszym czworonogom nie służą odgłosy wystrzałów.

Które miasta w woj. lubelskim nie będą strzelać w Sylwestra 2022/2023?

W województwie lubelskim niewiele miast powiatowych zdecydowało się zachęcić mieszkańców i mieszkanki do nieużywania fajerwerków. Promowania hucznego powitania roku bez huku podjęły się trzy miasta: Zamość, Biłgoraj i Chełm. Dwa ostatnie z nich zachęcają do włączenia się do akcji „Nie strzelaj w Sylwestra”.

Głośne wystrzały i wybuchy bywają bardzo niebezpieczne dla zwierząt. Huk wystrzału petard i fajerwerków bardzo często powoduje u zwierząt stres, ataki paniki i śmiertelne zagrożenie. To ostatnie sprawia, że wiele zwierząt rzuca się do panicznej ucieczki. Przerażone często nie są w stanie wrócić później do domu. Trudny czas związany z wybuchami fajerwerków przeżywają nie tylko zwierzęta domowe. Sytuacja dotyczy również gniazdujących w mieście ptaków, które spłoszone często lecą na oślep i się rozbijają. Wystrzały nie są też przyjemne dla osób starszych, chorych i małych dzieci.

Zachęcamy mieszkańców Biłgoraja do wyboru innych, bardziej przyjaznych ludziom i zwierzętom form świętowania sylwestra i witania Nowego Roku 2023! - czytamy na oficjalnej stronie urzędu miasta w Biłgoraju.

Dzień przed sylwestrem do akcji dołączył też Chełm.

Nieobojętny na strzały w sylwestra jest też Zamość.

Zamiast fajerwerków, zgodnie z życzeniem mieszkańców odbędzie się krótki, ale efektowny pokaz w wykonaniu Forge Of Fire. 8-osobowa grupa zaprezentuje taniec na szarfie, taniec z wachlarzami, połykanie ognia, plucie ogniem, czy przypalanie się - poinformował oficjalny profil Miasta Zamość na Facebooku.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE