Sztab Kryzysowy w Białej Podlaskiej. Kurczy się baza łóżkowa w Lubelskiem

2021-10-18 15:44
Sztab Kryzysowy w Białej Podlaskiej. Kurczy się baza łóżkowa w Lubelskiem
Autor: zdj. szpitalbp.pl

W wojewódzkim szpitalu specjalistycznym w Białej Podlaskiej rośnie liczba pacjentów chorych na COVID-19. Mimo systematycznego zwiększenia liczby miejsc, zostały pojedyncze łóżka zakaźne. Coraz więcej chorych wymaga podłączenia do respiratora.

- Obecnie hospitalizowanych mamy 113 pacjentów. 4 wymaga podłączenia do respiratora. W szpitalu został powołany sztab kryzysowy, który na bieżąco reaguje i podejmuje działania - mówi nam Magdalena Us, rzeczniczka placówki.

Sytuacji jest jednak pod kontrolą. - W związku ze wzrostem zachorowań w całym regionie liczba łóżek w obszarze covidowym cyklicznie wzrasta, analizujemy też różne scenariusze działań - tłumaczy Us.

Dzisiaj w szpitalu wolnych było 27 łóżek. Sztab kryzysowy działa w szpitalu od początku pandemii COVID-19.

Mieszkańcy niechętni szczepieniom

Od początku czwartej fali w bialskim szpitalu baza łóżkowa rozszerzana jest najszybciej. - Oddziały są w pełni zapełnione, ale tak jest w wielu miejscach - przypomina Lech Sprawka, wojewoda lubelski. - Jest kilka powodów. To oczywiście nieprzestrzegania zasady DDM, tzw. epidemia wyrównawcza związana z tym, że w trzeciej fali mieliśmy mniej zakażeń, skutkiem czego w naszym regionie mamy mniejszą odporność naturalną i niski poziom szczepień - dodaje.

W mieście zaszczepionych jest tylko ponad 46,6 proc. mieszkańców, w niektórych gminach powiatu, na przykład w Międzyrzecu Podlaskim wyszczepialność ledwo przekracza 30,5 proc.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE