Lubelskie: Grypa atakuje. Rekordy zachorowań na sezonówkę

2021-10-13 15:12
Lubelskie: Grypa atakuje. Rekordy zachorowań na sezonówkę
Autor: zdj. ilustracyjne/pixabay.com

Wyraźny wzrost zachorowań na grypę. Na Lubelszczyźnie atakuje już nie tylko COVID-19, ale i grypa sezonowa.

Tylko we wrześniu i w październiku odnotowano już prawie 13 tysięcy przypadków [dokładnie 12 931]. 34 osoby wymagały leczenia szpitalnego. To więcej niż przed pandemią. Na początku sezonu w 2019 roku na grypę chorowało ponad 10 tys. osób [10 135].

- Pacjentów jest coraz więcej - mów lek. rodzinna Anna Jadwiżyc. - Poziom wzrasta gwałtownie. Leczenie domowe w wielu przypadkach już nie pomaga - dodaje.

Sezon grypowy trwa, wielu lublinian stawia na domowe sposoby. - Imbir, sok malinowy, herbata z miodem i cytryną - słyszymy najczęściej od pacjentów. - Trzeba się ruszać. Aktywność jest dobra na wszystko - uśmiecha się pani Ania.

Domowe metody są wskazane jedynie jako uzupełnienie wskazań lekarza. Mogą być stosowane także jako profilaktyka. W innym wypadku narażamy się na powikłania. - A są to zapalenie płuc, oskrzeli, ucha środkowego, opon mózgowo-rdzeniowych, ale to sytuacja zagrażająca życiu - wyjaśnia lekarka z Lublina.

Główne objawy grypy to wysoka gorączka, bóle mięśniowo-kostne i stawowe. Jeśli leczenie objawowe nie pomaga, konieczna jest konsultacja lekarska.

Lekarze mówią jednym głosem. Tak, jak w przypadku COVID-19, tak w przypadku grypy, jedynym sposobem profilaktyki jest szczepienie. Zalecane jest zwłaszcza seniorom.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE