Szczepienia medyków bez zasad sanitarnych. Ścisk, tłok i ryzyko zakażenia [ZDJĘCIA, AUDIO]

2021-02-12 17:49

Szczepienia grupy zero w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy al. Kraśnickiej w Lublinie odbywają się bez zachowania zasad sanitarnych - alarmują nas szczepieni pracownicy ochrony zdrowia. Przedstawiciele szpitala rozkładają ręce. Chodzi o niemarnowanie szczepionki i oszczędność czasu - słyszymy.

W szpitalu węzłowym przy al. Kraśnickiej trwają szczepienia pracowników zewnętrznych placówek medycznych drugą dawką. Według nich, zorganizowany przez dyrekcję system niesie ryzyko zakażenia koronawirusem.

Długie kolejki, ciemne i duszne korytarze, tłok, brak dystansu

- Żadne reguły epidemiologiczne nie są przestrzegane. Na dole czeka ok. 100 osób. Na górze ok. 40 osób. To ciasne, ciemne i duszne korytarze, gdzie łatwo się zakazić. Totalny brak organizacji w tak dużym szpitalu - mówi nam właścicielka jednej z lubelskich klinik stomatologicznych, która przyszła dziś na szczepienie ze swoimi pracownikami.

- Od nas jako medyków  wymaga się przestrzegania zasad sanitarnych. Tutaj ich się nie przestrzega - dodaje. - To nawet nie 20 centymetrów odległości, stoimy na sobie - słyszymy w kolejce.

Szczepimy wtedy, kiedy możemy

Szpital nie zgadza się z zarzutami. Jak słyszymy, szczepienia organizowane są w dniu dostaw. - Dziś dostaliśmy 550 dawek. Musimy wszystkich jak najszybciej wyszczepić. Nie wiem kiedy będą następne dostawy. Szczepionka nie może się zmarnować - mówi lek. Andrzej Ciołko, rzecznik WSS przy al. Kraśnickiej w Lublinie.

Propozycją zapisy na godziny

Dobrym rozwiązaniem mógłbym być działający w innych punktach system godzinowy. - Przez ten bałagan wszystko się przedłuża. Tracą na tym też nasi pacjenci, którzy byli zapisani na wizyty. Moi rodzice byli szczepieni w miejscu, gdzie szczepiony umawiany był co 15 minut - irytuje się nasza rozmówczyni.

- Dostałam wczoraj informację, że miałam być między 8:00 a 14:00. To niewiarygodne - bulwersuje się pracownica Instytutu Stomatologii w Lublinie. - Łatwiejszy byłby system godzinowy. Chcemy się jednak zabezpieczyć, mimo możliwych konsekwencji z dzisiejszego pobytu tutaj - mówią pracownicy ośrodka pomocy społecznej.

System się nie sprawdzi?

- Lekarze zgłaszają się masowo. Nie chcemy ich trzymać na mrozie. Umawianie na godziny tylu osób nie jest możliwe - tłumaczy dr Ciołko.

Szpital nie dysponuje też odrębnymi i większymi pomieszczeniami, które mogłyby być wykorzystane na szczepienia grupy zero. - I tak już przekształciliśmy poradnie specjalistyczne do tego celu. Pracownicy ochrony zdrowia sami powinni zachować dystans. Wiedzą, jak to robić - mówi.

W wyznaczonych poczekalniach brakuje jednak miejsca na zachowanie dystansu. Dodatkowo, od 12 lutego na tym samym piętrze łączą się dwie kolejki szczepionych - grupy zero i nauczycieli. W piątek oprócz medyków, szczepiona była grupa 30 nauczycieli. - Cały czas mijają nas też pracownicy szpitala, a nawet pacjenci - słyszymy.

Szczepienie na godzinę nie takie złe

System godzinowy obowiązuje i sprawdza się np. w szpitalu klinicznym nr 1 w Lublinie, który dziennie szczepi nawet 250 seniorów i kilkuset lekarzy w dniu dostaw szczepionki. Szczepienia odbywają się do godz. 20. W szpitalu przy. al. Kraśnickiej do 15.

- Jestem pod wrażeniem, jak wszystko szybko i sprawnie jest zorganizowane. Czas od wejścia do wyjścia zajął mi 20 minut - mówiła nam jedna z lubelskich seniorek podczas szczepień w punkcie przy ul. Radziwiłłowskiej 13.

- Ze względów epidemiologicznych prosimy o przybycie 10-15 minut wcześniej przed wyznaczoną godziną. Tłum nie jest dozwolony w poczekalni - wyjaśniała nam Anna Guzowska, rzeczniczka SPSK1.

Lubelski szpital łamie zasady sanitarne podczas szczepień? Posłuchaj materiału Mateusza Kasiaka:

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE