Studenci wyciągną z fantoma cielaka i źrebaka. Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie powstała Pracownia Umiejętności Klinicznych

2022-11-07 13:57

Studenci weterynarii w Lublinie będą ćwiczyć umiejętności praktyczne na fantomach zwierząt, m.in. krowy, konia i psów, w ramach utworzonej Pracowni Umiejętności Klinicznych na Uniwersytecie Przyrodniczym. 1,6 mln zł na inwestycję pochodzi z grantu resortu edukacji.

- Inwestycja ta służy temu, by jeszcze bardziej doskonale kształcić studentów, by uniknąć tego pierwszego stresu kontaktu z pacjentem, jakim są zwierzęta, by nauczyć ich tego wszystkiego, co najlepsze, powtarzając niekiedy czynności kilka razy tak, by wykonywać je perfekcyjnie – zwrócił uwagę rektor Uniwersytetu Przyrodniczego prof. Krzysztof Kowalczyk.

Wśród kilkudziesięciu fantomów są m.in. tzw. krowy porodowe, na których można imitować poród, czy koń porodowy służący m.in. do badania per rectum.

- Mamy też fantomy do zakładania wkłuć dożylnych czy głowy zwierząt do intubacji. Są również fantomy do reanimacji, do unasieniania krów, do określania faz ciąży u krowy czy klaczy. Jest sztuczna skóra, na której studenci mogą uczyć się szycia – przekazała dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UP w Lublinie prof. Iwona Puzio w rozmowie z dziennikarzami.

W roku akademickim 2022/2023 na Uniwersytecie Przyrodniczym na 46 kierunkach studiów i 22 specjalnościach studiuje łącznie ponad 7,1 tys. osób, z czego od października br. naukę na pierwszym roku rozpoczęło około 2,3 tys. studentów.