Studenci wyciągną z fantoma cielaka i źrebaka. Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie powstała Pracownia Umiejętności Klinicznych

2022-11-07 13:57

Studenci weterynarii w Lublinie będą ćwiczyć umiejętności praktyczne na fantomach zwierząt, m.in. krowy, konia i psów, w ramach utworzonej Pracowni Umiejętności Klinicznych na Uniwersytecie Przyrodniczym. 1,6 mln zł na inwestycję pochodzi z grantu resortu edukacji.

- Inwestycja ta służy temu, by jeszcze bardziej doskonale kształcić studentów, by uniknąć tego pierwszego stresu kontaktu z pacjentem, jakim są zwierzęta, by nauczyć ich tego wszystkiego, co najlepsze, powtarzając niekiedy czynności kilka razy tak, by wykonywać je perfekcyjnie – zwrócił uwagę rektor Uniwersytetu Przyrodniczego prof. Krzysztof Kowalczyk.

Wśród kilkudziesięciu fantomów są m.in. tzw. krowy porodowe, na których można imitować poród, czy koń porodowy służący m.in. do badania per rectum.

- Mamy też fantomy do zakładania wkłuć dożylnych czy głowy zwierząt do intubacji. Są również fantomy do reanimacji, do unasieniania krów, do określania faz ciąży u krowy czy klaczy. Jest sztuczna skóra, na której studenci mogą uczyć się szycia – przekazała dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UP w Lublinie prof. Iwona Puzio w rozmowie z dziennikarzami.

W roku akademickim 2022/2023 na Uniwersytecie Przyrodniczym na 46 kierunkach studiów i 22 specjalnościach studiuje łącznie ponad 7,1 tys. osób, z czego od października br. naukę na pierwszym roku rozpoczęło około 2,3 tys. studentów.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE