Darmowe badanie

i

Autor: zdj. ilustracyjne/pixabay.com

SPSK4 zaprasza kobiety na darmowe badania. Proponuje profilaktykę i leczenie

2022-03-24 10:59

Szpital przy Jaczewskiego w Lublinie organizuje bezpłatne badania profilaktyczne w kierunku osteoporozy. Z projektu mogą skorzystać mieszkanki województw lubelskiego i podlaskiego od 50 do 70 roku życia, aktywne zawodowo lub poszukujące pracy.

Oprócz badań przesiewowych, uczestniczki programu wezwą udział w warsztatach edukacyjnych. Z projektu nie mogą korzystać pacjentki z już zdiagnozowaną i leczoną chorobą.

- Głównym założeniem prawidłowej terapii jest włączenie leczenia jeszcze przed pierwszym złamaniem, ale to problemem niedoszacowany w warunkach i polskich, i europejskich. My chcemy trafić do najbardziej zagrożonych kobiet, jeszcze przed diagnozą - mówi dr Karolina Turżańska z Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji SPSK4, koordynatorka szpitalna projektu.

Jak skorzystać z programu? Najpierw należy umówić się na darmowe i jednorazowe konsultacje z lekarzem rodzinnym, współpracującym z Ośrodkiem Profilaktyki Osteoporozy SPSK4. Lista przychodni POZ dostępna jest na stronie szpitala.

W czasie wizyty, w razie niepokojących sygnałów, lekarz skieruje pacjentkę do Ośrodka Osteoporozy. - To szybka ścieżka diagnostyczna. Zdarza się więc, że w ciągu tygodnia uczestniczka projektu dowiaduje się, czy ma osteoporozę i czy istnieją powody, aby wdrożyć leczenie - tłumaczy Małgorzata Czarnecka, koordynatorka projektu z SPSK4.

W Ośrodku Osteoporozy pacjentki przechodzą specjalistyczne testy. To m.in. badanie gęstość kości (DEXa) i RTG.

- Badanie gęstości mineralnej kości, czyli badanie rentgenowskie o niskiej, nieszkodliwej dawce promieniowania. Następnie  zdjęcie rentgenowskie w kierunku występowania ewentualnych złamań - tłumaczy prof. Tomasz Blicharski, wiceordynator Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji i kierownik medyczny projektu.

Dla pacjentek zdiagnozowanych organizowane będą również szkolenia i spotkania edukacyjne poświęcone właściwej diecie i ćwiczeniom.

- Lek i leczenie działają bowiem jak murarz. Murarz musi mieć odpowiednie narzędzia. W przypadku osteoporozy to suplementacja wapna i witaminy D3. Przeprowadzamy więc szkolenie, podczas którego instruujemy pacjentkę, jakie powinno być np. dawkowanie - dodaje prof. Blicharski.

Osteoporoza to choroba metaboliczna kości. Nieleczona może nawet prowadzić do zgonu. Światowa Organizacja Zdrowia uznała ją za chorobę cywilizacyjną. Występuje najczęściej u kobiet po menopauzie oraz u osób po 70. roku życia. Czterokrotnie częściej dotyka kobiety.

- Jest tzw. cichym zabójcą kości. Nierzadko pierwszym widocznym objawem choroby jest złamanie. Ważne, by do niego nie dopuścić - zaznacza dr Karolina Turżańska.

Projekt „Zdrowe kości do starości” będzie realizowany do grudnia 2022 roku. Liczba miejsc jest ograniczona. Dodatkowe informacje na temat programu można uzyskać w biurze projektu SPSK4 pod numerem telefonu 81 72 44 914.