SPSK4 jednym z liderów w liczbie wykonanych przeszczepów i z nagrodą ministra [AUDIO]

2021-06-04 13:31
SPSK4 jednym z liderów w liczbie wykonanych przeszczebów i z nagrodą ministra [AUDIO]
Autor: zdj. ilustracyjne/pixabay.com

Szpital przy Jaczewskiego w Lublinie jako jedyny na Lubelszczyźnie znalazł się w gronie 21 nagrodzonych przez ministra zdrowia. Lecznica dostała milion złotych za wysoką aktywność donacyjną.

Tylko w 2019 roku w SPSK4 dokonano 22 pobrań i 34 przeszczepów. Lecznica została sklasyfikowana na piątym miejscu i otrzymała milion złotych.

- Jesteśmy wdzięczni za otrzymane środki, tym bardziej że nasz szpital jest jedynym nagrodzonym ośrodkiem w województwie lubelskim - mówi nam Alina Pospischil, rzeczniczka szpitala.

Za pieniądze kupiony będzie specjalistyczny sprzęt. - Z nagrody skorzystają więc przede wszystkim pacjenci Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii SPSK4. Uda się kupić m.in. walizkę do trudnej intubacji, aparat USG czy tomograf komputerowy - wylicza Pospischil.

Placówka zainwestuje także w kaszlator, dwie platformy monitorujące oraz trzy komplety pomp infuzyjnych ze stacją dokującą.

Kryterium przyznania środków stanowiła liczba dawców potencjalnych, rzeczywistych oraz pobranych do przeszczepiania narządów w latach 2017-2019. Łączna suma przyznanych przez resort nagród wyniosła 17,5 mln złotych, przy czym środki przyznane poszczególnym szpitalom uwzględniały aktywność donacyjną tych placówek.

Najwięcej donacji wykonało Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, Publiczny Wojewódzki Szpital w Szczecinie oraz Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie.

Pandemia COVID-19 niestety mocno ograniczyła działalność transplantacyjną. Mimo to - na przykład w 2020 roku - tylko w SPSK4 w Lublinie pobrano osiem, a przeszczepiono siedemnaście organów.

- Z pieniędzy skorzystają przede wszystkim pacjenci - mówi nam Alina Pospischil, rzeczniczka SPSK4
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE