SPSK4 jednym z liderów w liczbie wykonanych przeszczebów i z nagrodą ministra [AUDIO]

i

Autor: zdj. ilustracyjne/pixabay.com

SPSK4 jednym z liderów w liczbie wykonanych przeszczepów i z nagrodą ministra [AUDIO]

2021-06-04 13:31

Szpital przy Jaczewskiego w Lublinie jako jedyny na Lubelszczyźnie znalazł się w gronie 21 nagrodzonych przez ministra zdrowia. Lecznica dostała milion złotych za wysoką aktywność donacyjną.

Tylko w 2019 roku w SPSK4 dokonano 22 pobrań i 34 przeszczepów. Lecznica została sklasyfikowana na piątym miejscu i otrzymała milion złotych.

- Jesteśmy wdzięczni za otrzymane środki, tym bardziej że nasz szpital jest jedynym nagrodzonym ośrodkiem w województwie lubelskim - mówi nam Alina Pospischil, rzeczniczka szpitala.

Za pieniądze kupiony będzie specjalistyczny sprzęt. - Z nagrody skorzystają więc przede wszystkim pacjenci Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii SPSK4. Uda się kupić m.in. walizkę do trudnej intubacji, aparat USG czy tomograf komputerowy - wylicza Pospischil.

Placówka zainwestuje także w kaszlator, dwie platformy monitorujące oraz trzy komplety pomp infuzyjnych ze stacją dokującą.

Kryterium przyznania środków stanowiła liczba dawców potencjalnych, rzeczywistych oraz pobranych do przeszczepiania narządów w latach 2017-2019. Łączna suma przyznanych przez resort nagród wyniosła 17,5 mln złotych, przy czym środki przyznane poszczególnym szpitalom uwzględniały aktywność donacyjną tych placówek.

Najwięcej donacji wykonało Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, Publiczny Wojewódzki Szpital w Szczecinie oraz Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie.

Pandemia COVID-19 niestety mocno ograniczyła działalność transplantacyjną. Mimo to - na przykład w 2020 roku - tylko w SPSK4 w Lublinie pobrano osiem, a przeszczepiono siedemnaście organów.

- Z pieniędzy skorzystają przede wszystkim pacjenci - mówi nam Alina Pospischil, rzeczniczka SPSK4