Samorządowy Kongres Trójmorza

i

Autor: zdj. Samorządowy Kongres Trójmorza/Facebook

Samorządowcy z Europy i USA w Lublinie. Na Kongresie Trójmorza pojawi się prezydent Ukrainy

2022-05-11 13:35

O bezpieczeństwie żywnościowym, militarnym i polityce międzynarodowej będą rozmawiali przedstawiciele państw ok. 230 samorządów z Europy i Stanów Zjednoczonych. Urząd marszałkowski zdradził szczegóły Samorządowego Kongresu Trójmorza.

Wydarzenie odbędzie się od 6 do 7 czerwca w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Organizatorzy planują m.in. wystąpienie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

- Chcemy zaprosić prezydenta na krótkie wystąpienie, żeby głos z Ukrainy tutaj wybrzmiał. Społeczeństwu ukraińskiemu potrzebne jest zjednoczenie także na forum międzynarodowym - mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

Na razie nie wiadomo czy prezydent Ukrainy pojawi się osobiście w Lublinie. Wiemy jednak, że tematyka ukraińska będzie wiodącą.

W Kongresie wezmą udział samorządy z Ukrainy. - Które w tym czasie są pozostawione same sobie. Państwo ukraińskie cały czas się broni, a życie organizowane jest w wielu miejscach pod rosyjskimi bombami - podkreśla marszałek Stawiarski.

Jak dodaje Stawiarski, w kontekście wojny, myśl trójmorska to istotne uzupełnienie koncepcji unijnej. - Nie konkurujemy, ale współpracujemy - mówi. 

- Zwłaszcza teraz liczą się głosy państw położonych między morzami Bałtyckim, Czarnym a Adriatyckim – zaznacza samorządowiec. A główne tematy imprezy to obrona militarna, współpraca uczelniana czy rozwój rolnictwa. - Będziemy dyskutowali też o odbudowie Ukrainy po wojnie - wyjaśnia prof. Marcin Szewczak z Katedry Prawa Samorządu Terytorialnego KUL. – Ale i współpracy gospodarczej - dodaje.

Wydarzeniu będzie towarzyszyło Forum Gospodarcze. Tym razem w formie hybrydowej. - Planujemy m.in. seminaria i wykłady. Chcemy pokazać też ofertę województwa lubelskiego, nie zabraknie stoisk innych państw – mówi Elwira Lorenz, dyrektorka Departamentu Gospodarki i Wspierania Przedsiębiorczości w Urzędzie Marszałkowskim.

Przewidziana jest również debata regionów. W Kongresie udział wezmą m.in. przedstawiciele samorządów z Ukrainy, Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Niemiec czy Węgier. Zaplanowana jest wizyta prezydenta Andrzeja Dudy.

- Spodziewamy się ważnych gości z administracji państwowych poszczególnych państw członkowskich Trójmorza i państw stowarzyszonych - mówi marszałek Stawiarski.