Ogólnopolska akcja policji

i

Autor: internet / fot. Policja Lubelska

Rusza akcja policji. Na to zachowanie na drodze zwrócą szczególną uwagę!

2022-09-28 9:08

Już dziś (28 września) Policja po raz kolejny przeprowadzi ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne NURD. Na co Policjanci będą zwracać szczególną uwagę w trakcie kontroli? Zapraszamy do artykułu.

Wzmożone kontrole Policji na drogach

Niestety nadal najwięcej wypadków i ofiar wśród pieszych powodują kierujący pojazdami, przede wszystkim samochodami osobowymi. Najczęściej spowodowane jest to nieustąpieniem pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych. Dlatego podczas prowadzonych dzisiaj działań Policjo nadzorem zostaną objęte m.in. przejścia dla pieszych, gdzie często dochodziło do potrąceń.

Akcja NURD ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa tych uczestników ruchu drogowego, którzy podczas wypadków są szczególnie narażeni na ich tragiczne konsekwencje. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to nie tylko piesi, ale także rowerzyści, kierujący hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego oraz wspomagającymi ruch. Chociaż w znacznej mierze wypadki z udziałem pieszych i rowerzystów powstają z powodu nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu to niewłaściwe zachowania pieszych i rowerzystów także przyczyniają się do niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Najczęstsze przewinienia pieszych to nieostrożne wejście na jezdnię, przechodzeniu przez jezdnię przy czerwonym świetle, wtargnięciu zza pojazdu. Policjanci przypominają o zachowaniu zdrowego rozsądku i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Ponieważ bezpieczeństwo na drogach zależy przede wszystkim od nas samych.

Jaki grozi mandat za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu?

Kierowcy powinni zaś pamiętać, że za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście bądź znajdującemu się na nim można otrzymać mandat karny wynoszący pierwszy raz: 1500 złotych, przy popełnieniu ponownie tego wykroczenia w warunkach recydywy: 3000 złotych, podobnie jak w przypadku wyprzedzania na przejściu lub bezpośrednio przed nim. Każde z tych wykroczeń oznacza też dopisanie do konta kierowcy 15 punktów karnych.

Lubelskie. Potrąciła 11-latkę na hulajnodze i zaraz odjechała