Opłaty za radio w samochodzie

i

Autor: fot. nadesłane

patent

Kierowcy wymyślili, jak omijać kontrole płaconego abonamentu RTV w samochodach. Sprawdź!

2023-09-19 21:12

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i masz zarejestrowane na firmę auto możesz spodziewać się kontroli. Chodzi o sprawdzenie tego, czy opłacasz jako właściciel firmy abonament RTV za radio w samochodzie. Podobno pojawiły się pierwsze kontrole służbowych aut. Jak uniknąć kary za nieopłacony abonament RTV a aucie. Kierowcy już znaleźli na to sposób!

Jak uniknąć opłaty za abonament radiowy w aucie?

Chociaż konieczność dokonania opłaty za abonament RTV kojarzy się głównie z obowiązkiem dotyczącym gospodarstw domowych to są jednak wyjątki. Poczta Polska przypomina, że ten obowiązek dotyczy też właścicieli samochodów, w których jest radio. Na szczęście, jeżeli opłacamy abonament RTV w ramach gospodarstwa domowego, to nie musimy dodatkowo płacić osobnej składki za radioodbiornik w prywatnym samochodzie.

Kto musi zapłacić abonament za radio w samochodzie?

Natomiast ta opłata nas dotyczy, jeśli posiadamy samochód służbowy. Firmy, także jednoosobowe, które mają samochód firmowy mogą się spodziewać kontroli z Poczty Polskiej. Zgodnie z art. 2 ust. 5 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych, jeśli auto zarejestrowane jest na działalność gospodarczą wtedy trzeba uiścić dodatkowe opłaty za abonament radiowy. Co więcej taki sam obowiązek dotyczy samochodów wynajmowanych i leasingowanych. Firmy, które mają samochody służbowe mogą spodziewać się sporych wezwań do zapłaty zaległego abonamentu RTV, ponieważ opłatę abonamentową trzeba uiścić za każdy samochód z osobna. Za każde auto firmowe wyposażone w radio należy zapłacić osobny abonament, który obecnie wynosi 7,5 zł miesięcznie. Warto też pamiętać, że jeśli nie opłacimy abonamentu RTV za radio w samochodzie grozi nam kara, która jest 30-krotnością miesięcznej opłaty plus zaległe składki.

Informacje o kontrolach Poczty Polskiej zamieścił w swoim filmie na kanale YouTube Moto Doradca. Omówiony przez niego w nagraniu przypadek dotyczy kierowcy, który dostał rachunek z załączonym zdjęciem wnętrza swojego auta, na którym widać radioodbiornik.

Jak uniknąć podobnego losu? Kierowcy już znaleźli rozwiązanie na ten problem. Jeśli macie auto firmowe, to wystarczy, że w miejscu radioodbiornika przykleicie kartkę z napisem BRAK RADIA. Trik jest bardzo prosty, ale może się okazać skuteczny, bo raczej żaden z kontrolerów nikt nie będzie specjalnie na nas czekał i sprawdzał, czy pod kartką jest radio, czy go nie ma i czy jest ono sprawne bo ciężar udowodnienia niepodłączenia radia spoczywa na jego posiadaczu. Jeśli kontrole będą na większą skale nieuniknione, że z aut służbowych znikną radia.

Dostał mandat, chociaż miał pierwszeństwo. "Uratowała mnie kamerka"
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE