Rodzice z dziećmi chętnie wskakują do fontanny. Ekspert: To zagrożenie dla zdrowia [GALERIA]

2022-07-01 15:22

Upał w mieście daje się we znaki mieszkańcom. Jednak Ci, zamiast jeździć nad jezioro czy korzystać z basenów wybrali zabawę w miejskiej fontannie. - Kąpiel w takim miejscu wiąże się z ryzykiem zdrowotnym – ostrzega ekspert z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

Plac Litewski w Lublinie popołudniu wygląda jak miejskie kąpielisko. Przychodzą tu rodzice z dziećmi wyposażeni w ręczniki, piłki plażowe i stroje kąpielowe. Najmłodsi chętnie wskakują do wody (i to nierzadko z opiekunami), aby ochłodzić się w upalny dzień. 

Nadciąga fala tropikalnych upałów

Państwowa Inspekcja Sanitarna nie prowadzi nadzoru nad jakością wody w fontannach. Jest to element architektury miejskiej, który nie jest przeznaczony do kąpieli. Badaniom podlega jedynie woda z kąpielisk i miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli, a fontanny na pewno do takich miejsc nie należą.

Woda w fontannach krąży w obiegu zamkniętym i mimo chlorowania mogą być w niej obecne bakterie chorobotwórcze i grzyby. Pozostająca w  otwartym  zbiorniku woda może   podlegać skażeniu  mikroorganizmami  obecnymi w  odchodach  zwierzęcych  między  innymi:  Escherichia coli,  enterokoki  oraz wirusami (enterowirusy, norowirusy) i pierwotniakami pasożytniczymi (Giardia, Cryptosporidium). Aerozole wokół fontann mogą być źródłem zakażenia bakteriami z rodzaju Legionella, szczególnie jeśli woda w instalacji nie jest schładzana do temperatury < 20o C. Do zakażenia pałeczkami z rodzaju Legionella dochodzi poprzez wdychanie skażonego aerozolu wodno-powietrznego.

Poniżej filmik z innego miasta 

Najciekawsze wydarzenia w Lublinie [1-3.07]

- Trzeba podkreślić, że zwłaszcza małe dzieci narażone są na zagrożenia zdrowotne płynące z bezpośredniego kontaktu z wodą z fontann gdyż ich układ odpornościowy nie jest w pełni rozwinięty i może nie poradzić sobie samemu w zwalczeniu ewentualnych infekcji – podkreśla ekspert.

Mimo, że wszystkie fontanny są oznakowane zakazem używania wody do picia oraz zakazem korzystania z kąpieli, to wiele osób tego zakazu nie przestrzega.

Zgodnie z art. 55 kodeksu wykroczeń (na podstawie Dz.U.2021.0.281 tj. - ustawa z dnia 20 maja 1971 r.), kąpiel w miejscu zabronionym podlega karze grzywny do 250 zł albo karze nagany i podlega wykroczeniu przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu.

Sonda
Co myślicie o kąpieli w fontannie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE