Rektorzy spotkali się przy portalu. Rozmawiali o dalszej współpracy

2021-06-10 14:28 OM
Rektorzy spotkali się przy portalu. Rozmawiali o dalszej współpracy
Autor: OM

Rektorzy Politechniki Lubelskiej oraz Wileńskiego Uniwersytetu Technicznego im. Giedymina ustalili obszary dalszej współpracy. Pomógł im w tym portal, który łączy Lublin z Wilnem. Rektorzy dzięki portalowi widzieli się jednocześnie rozmawiając przez telefon, co było czymś nowym i trochę innym niż rozmowy za pomocą komunikatorów internetowych.

Dla obu uczelni ma to dużą wartość, ponieważ są to uczelnie techniczne - mówi prof. Dariusz Czerwiński, prorektor ds. ogólnych i rozwoju Politechniki Lubelskiej. - Dzisiaj udało się ustalić między innymi wizyty studentów. Uniwersytet Techniczny w Wilnie jest zainteresowany współpracą w obszarze tzw. smart cities, czyli inteligentnych miast. W związku z czym z naszej strony tez postaramy się przygotować grupę studentów, która mogłaby udać się tam z rewizytą.

Obie uczelnie współpracują ze sobą od 20 lat. Prowadzą wspólne badania dotyczące środków transportu i źródeł zasilania. Teraz ta współpraca ma obejmować nowe obszary.

- Nasi studenci z ich studentami rozwijaliby się w zakresie projektowania nowych miast opartych na zrównoważonym rozwoju - mówi prof. Paweł Droździel, prorektor ds. studenckich Politechniki Lubelskiej. - Smart city to nie tylko łączność, to także przemieszczanie się, życie w strefie relaksu, ciszy i spokoju.

Portal jest wspólną inicjatywą miasta Lublin z Urzędem Miasta Wilna i litewską Fundacją Benediktas Gylys oraz Ośrodkiem Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”. Umożliwia komunikowanie się w czasie rzeczywistym mieszkańców Lublina z mieszkańcami Wilna.