LRM konsultacje

i

Autor: Urząd Miasta Lublin Konsultacje potrwają do 15 maja

Ratusz pyta o przyszłość Lubelskiego Roweru Miejskiego. Dziś ruszają konsultacje społeczne

2020-04-15 9:16

Choć koronawirus zatrzymał Lubelski Rower Miejski, to nie zatrzymał konsultacji, które mają zdecydować o jego przyszłości.

O wątpliwościach z tym związanych oraz tym, że, zdaniem cyklistów, działania Ratusza w tej sprawie są zbyt opieszałe pisaliśmy już na ESKA.PL/lublin.

Lubelski Ratusz pyta teraz o rozwiązania, które można zastosować w nadchodzących latach. Umowa z obecnym operatorem kończy się w grudniu bieżącego roku.

- W Lublinie sukcesywnie powiększamy i uzupełniamy sieć dróg rowerowych, która liczy obecnie w naszym mieście 170 km. Infrastruktura rowerowa ważna jest ze względu na metropolitalny charakter Lublina. Teraz przyszedł czas na konsultacje wypracowanej przez nas na najbliższe lata koncepcji rozbudowy Lubelskiego Rowery Miejskiego. Chcemy wprowadzić nowości w postaci stacji pasywnych, przewidujemy również zniżki dla posiadaczy Karty Miejskiej. System roweru miejskiego jest usługą świadczoną na rzecz mieszkańców, dlatego zapraszam do udziału w konsultacjach - mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Proponowana, a zarazem poddawana konsultacjom, koncepcja zakłada re-fabrykację rowerów, odświeżenie istniejących stacji, budowę 10 tzw. stacji pasywnych oraz montaż na 200 rowerach adapterów, które pozwolą na nich pozostawienie jednośladów.

- Na tego typu stacjach, które miałyby powstać na przykład w pobliżu nowych osiedli mieszkaniowych, rowery będą wypożyczane przy pomocy aplikacji mobilnej. Natomiast na stacjach standardowych będzie to możliwe także przy pomocy terminala. Rozwiązanie takie ma obniżyć koszty przyszłej rozbudowy systemu, a także dać możliwość tworzenia stacji czasowych, funkcjonujących przy okazji miejskich wydarzeń. Wśród rozważanych opcji jest też całoroczne funkcjonowanie systemu, oraz dołączenie do systemu stacji gmin ościennych (przy wkładzie w postaci rowerów i stacji oraz założeniu, że na terenie gminy znajduje się odpowiednia infrastruktura rowerowa) - precyzuje Grzegorz Jędrek z Kancelarii Prezydenta Lublina.

Uwagi i wnioski można składać wysyłając e-maila na adres [email protected] lub poprzez wypełnienie ankiety online na stronie lublin.eu/konsultacje.

Konsultacje potrwają do 15 maja.