Politechnika Lubelska

i

Autor: Dawid Branecki/Politechnika Lubelska

ranking

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2023. Wiemy, jak oceniono lubelskie uczelnie

2023-06-29 10:47

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2023 został już opublikowany. Sprawdziliśmy, jak oceniono uczelnie z woj. lubelskiego. Jedna może pochwalić się sporą poprawą wyniku z zeszłego roku, ale więcej jest spadków.

Ranking Uczelni Akademickich uwzględnia 30 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: Prestiż, Absolwenci na rynku pracy, Potencjał naukowy, Innowacyjność, Efektywność naukowa, Warunki kształcenia i Umiędzynarodowienie. Czyni to z niego jeden z najbardziej rozbudowanych i najbardziej transparentnych rankingów edukacyjnych na świecie. Jego metodologię opracowuje Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, b. prezesa Polskiej Akademii Nauk.

– Najważniejszymi odbiorcami naszego Rankingu są oczywiście maturzyści – mówi Waldemar Siwiński, założyciel Fundacji „Perspektywy”, twórca polskich rankingów edukacyjnych. – Chcemy ułatwić młodym ludziom wybór kierunku studiów i uczelni. Ale Ranking Szkół Wyższych Perspektywy to także swego rodzaju „fotografia” polskich uczelni, zrobiona pod nieprzypadkowym kątem. Fotografia, która pomaga nam określić, w jakim miejscu jesteśmy, co powinniśmy poprawić, na co zwrócić szczególną uwagę w kolejnych latach.

Żadna ze szkół wyższych naszego województwa nie znalazła się w pierwszej dziesiątce ani nawet w pierwszej dwudziestce rankingu. Pierwsza jest jednak tuż za nią: na 23. miejscu w skali kraju uplasował się Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Ale nie można tu mówić o dużym sukcesie, bo uczelnia zaliczyła spadek o dwa miejsca. W roku 2022 i 2021 utrzymywała się na 21. miejscu, na które po 2020 spadła z 15. Nie zmienia to jednak faktu, że w 2023 r. to właśnie Uniwersytet Medyczny w Lublinie ponownie jest najwyżej ocenioną placówką w regionie.

Duża niespodzianka jest związana z drugim miejscem w gronie lubelskich uczelni, czyli Politechniką Lubelską. Uczelnia uplasowała się na nim nie pierwszy raz, ale pierwszy raz od lat z tak dobrym wynikiem. W skali kraju znalazła się zaledwie dwa miejsca dalej od Uniwersytetu Medycznego, zajmując 25. pozycję. W porównaniu do zeszłego roku to spory wzrost, bo o 7 miejsc, a zarazem najlepszy wynik w ciągu ostatnich trzech lat (w 2021 r. była na 27., a w 2020 r na 31).

Kolejny lubelski akcent znajdziemy na miejscu 45., które w tym roku dostał Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. To najniższy wynik uczelni w ciągu ostatnich trzech lat. Najlepiej wypadła w 2020 r., zajmując 34. miejsce w kraju, ale od tamtego czasu zalicza na zmianę upadki i wzloty (w 2021 r. 43. miejsce, w 2022 r. 40. miejsce).

Katolicki Uniwersytet Lubelski znajduje się na 48. miejscu w kraju i tu również nie ma mowy o dobrych wiadomościach, bo to najgorszy wynik w ciągu ostatnich trzech lat. Kiepsko było już w zeszłym roku, kiedy uczelnia spadła na 47. miejsce, choć w 2021 r. była na 43. W 2020 r. natomiast przyznano jej 45.

Nie najlepiej prezentuje się też Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, który w tym roku znajdziemy dopiero w 6. dziesiątce rankingu. To również spadek o kilka pozycji, bo w 2022 r. i w 2021 r. stabilnie trzymał się o ok. 10 miejsc wyżej po tym, jak zaliczył spadek z wysokiego 34. miejsca w 2020 r.

Zobacz zdjęcia: Tak wyglądała biżuteria 2,5 tys. lat temu! Sensacyjne odkrycie ją w woj. lubelskim 

Projekt domu Margo Kubik, 161,6 m2, wirtualny spacer - archeton.pl