bezpieczeństwo

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W woj. lubelskim dużo zaskoczeń

2023-05-19 12:32

1200 uczniów i uczennic z województwa Lubelskiego wzięło udział w głosowaniu na szkołę przyjazną LGBTQ+, co czyni nasz region jednym z najaktywniejszych w III Ogólnopolskiej Mapie Równości. Choć pierwsze miejsce nie jest zaskoczeniem, to jednak w całej 10-tce ich nie brakuje.

Na lubelskiej mapie równości nie bez powodu zaznaczone zostały dwa miasta: Lublin i Chełm. Drugie z nich uwzględniono po raz pierwszy, a to za sprawą uczniów i uczennic jednego z tamtejszych liceów, którzy uznali je za Szkołę Przyjazną LGBTQ+. Placówek znajdujących się w innych niż Lublin miastach i miejscowościach było więcej, choć nie wszystkie dostały wystarczająco dużo głosów, żeby znaleźć się w najlepszej dziesiątce.

– Mamy bardzo dużo nowych szkół: mamy Chełm po raz pierwszy, jeszcze Biłgoraj, Kraśnik, Puławy, gm. Wysokie, więc udało się dotrzeć nawet do bardzo małych miejscowości. Bardzo się cieszę, że województwo lubelskie, które niestety słynie też ze stref wolnych od LGBT, naprawdę powoli się zmienia i my jako młodzi zabieramy w końcu głos – mówi Inga Sobólska, wiceprzewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Lublina.

Międzynarodowe Liceum Ogólnokształcące Paderewski w Lublinie już po raz trzeci znalazło się w dziesiątce najbardziej przyjaznych szkół. Im bliżej było daty ogłoszenia wyników głosowania w tej edycji, tym bardziej społeczność szkoły, w tym dyrektorka, nie mogła się doczekać, jak wypadła placówka. Ale i tym razem niespodzianki nie ma i Dyplom Równości powędrował na ręce jednej z nauczycielek liceum Joli Prochowicz.

– Jest nam ogromnie miło, ale jednocześnie chciałabym powiedzieć, że to nie jest ranking, w którym chcemy się ścigać. Chcemy być pierwsze, ale chcemy, by razem z nami na tym pierwszym miejscu były wszystkie szkoły w woj. lubelskim i wszystkie szkoły w Polsce. Jako nauczycielka chcę także powiedzieć wszystkim osobom uczniowskim doświadczającym dyskryminacji: jesteśmy z wami, chcemy was wspierać, widzimy was – zapewnia.

Wysoko w rankingu znalazł się także „Zamoy”, choć od początku roku szkolnego aktywiści i aktywistki antyaborcyjni pikietują pod szkołą i sprzeciwiają się „genderyzowaniu” uczniów i uczennic.

Tymczasem, jak zaznacza koordynatorka merytoryczna rankingu Martyna Kozdra, poczucie bezpieczeństwa jest dla potencjalnych uczniów i uczennic szkoły ponadpodstawowej coraz ważniejszym kryterium.

– W tym roku zapytaliśmy w ankiecie osoby uczniowskie o to, co jest dla nich najważniejsze przy wyborze szkoły średniej i oczywiście pierwszym kryterium były wyniki maturalne, 25 proc. respondentów w skali Polski tak odpowiedziało. Ale okazało się, że również łącznie 25 proc. osób wybrało takie kryteria jak: otwartość szkoły, troska o dobrostan psychiczny. To pokazuje, że osoby uczniowskie widzą, że nie tylko wyniki w nauce się liczą, choć są oczywiście bardzo ważne, ale również to, żeby po prostu w szkole czuć się dobrze

Ostatecznie Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ w woj. lubelskim prezentuje się tak:

  1. Międzynarodowe Liceum Ogólnokształcące Paderewski w Lublinie
  2. Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego XV Liceum Ogólnokształcące w Lublinie
  3. IV Liceum Ogólnokształcące im. Stefanii Sempołowskiej w Lublinie
  4. II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Zamojskiego w Lublinie
  5. Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie
  6. III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie
  7. XXX Liceum Ogólnokształcące im. Księdza Jana Twardowskiego w Lublinie
  8. IX Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Lublinie
  9. II Liceum Ogólnokształcące im. Gen. Gustawa Orlicz-Dreszera w Chełmie
  10. Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi w Lublinie

Zobacz zdjęcia: Lublinalia 2023. Sonda

72-latek jechał drogą ekspresową pod prąd