Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: facebook / Miasto Lublin

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy w Lublinie. Raport urzędu miasta

2022-03-31 15:41

Dotychczas 38 tys. uchodźców z Ukrainy skorzystało z punktów noclegowych utworzonych przez miasto – powiedział w czwartek prezydent Lublina Krzysztof Żuk. W artykule znajdziecie informacje podane przez urząd dotyczące liczby uchodźców z Ukrainy oraz pomocy jaka jest im obecnie świadczona w Lublinie. Zapraszamy do artykułu.

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy w Lublinie

Podczas swojego wystąpienia na czwartkowej sesji rady miasta prezydent Krzysztof Żuk podkreślił, że działania ratusza na rzecz uchodźców skupiają się aktualnie przede wszystkim na próbie pomocy w procesie edukacji dzieci ukraińskich, poszukiwaniu zatrudnienia dla uchodźców czy znalezieniu odpowiednich miejsc do zamieszkania, "bo sale gimnastyczne nie będą się do tego nadawać na dłuższy okres".

Przekazał, że obecnie na terenie miasta działa 16 punktów noclegowych na około 2,3 tys. miejsc dla uchodźców.

"Dotychczas zostało udzielonych 38 tys. noclegów w interwencyjnych punktach noclegowych. Wydanych było 58 tys. posiłków w tych obiektach noclegowych prowadzonych przez miasto" – poinformował Żuk.

Dodał, że kolejne 10 tys. osób znalazło schronienie u mieszkańców Lublina, którzy zgłosili chęć udzielenia noclegu osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie do ratusza oraz Społecznego Komitetu Pomocy Ukrainie.

"Do tego doliczyć należy wszystkich, którzy przez nas +nie przechodzili+, a mieszkańcy przewozili ich z granicy, kwaterowali i udzielali wsparcia. To samo dotyczy się przedsiębiorców, bo liczba powierzchni biurowych zamienionych na mieszkania jest naprawdę imponująca" – uzupełnił Krzysztof Żuk.

Prezydent powiedział również, że ok. 2 tys. wolontariuszy i 460 tłumaczy ukraińskich zaangażowanych jest w pomoc uchodźcom na terenie Lublina.

"Zgłoszono ponad tysiąc miejsc pracy dla pracowników z Ukrainy. Wykorzystana jest połowa, z powodów też oczywistych – część tych ofert jest dla mężczyzn, a tych praktycznie w naszym mieście nie ma, albo jest bardzo mało" – wyjaśnił prezydent.

 W Lublinie wydano dotychczas także blisko 3 tys. numerów PESEL dla uchodźców z Ukrainy.

"To pokaże, ilu chce u nas zostać na stałe, bo dzisiaj jest to bardzo trudne do określenia. Mamy w mieście dużo rodzin bądź kobiet z dziećmi ze wschodu Ukrainy, gdzie miasta są kompletnie zniszczone" – uzupełnił Żuk.

 Obecnie w miejskich szkołach i przedszkolach uczy się 1,6 tys. dzieci z Ukrainy.

Zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych Monika Lipińska przekazała w czwartek, że dotychczas pracownicy Centrum Interwencji Kryzysowej udzielili około 600 porad psychologicznych osobom z Ukrainy. Jak zaznaczyła, po uzyskaniu numeru PESEL mogą skorzystać z różnych form pomocy społecznej, świadczeń rodzinnych czy opiekuńczych.

"Do tej pory przyjęliśmy 681 wniosków o jednorazowe świadczenie w wysokości 300 złotych na 1332 osoby. O świadczenia rodzinne wpłynęło 270 wniosków" – poinformowała Lipińska.

Dodając, że zarejestrowano też 246 wniosków o świadczenie finansowe dla mieszkańców, którzy przyjęli pod swój dach uchodźców. Jako osoby bezrobotne w Miejskim Urzędzie Pracy w Lublinie zarejestrowało się do tej pory 143 uchodźców. Podczas czwartkowej sesji rady miasta podjęto również uchwałę o przedłużeniu do 30 kwietnia br. bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską i bezpłatnego postoju samochodów w strefie płatnego parkowania dla uchodźców z Ukrainy.