Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: fot. Monstera / Pexels

Nie dopełnisz TEGO OBOWIĄZKU, zapłacisz 5 tys. mandatu! Masz coraz mniej czasu!

2022-03-31 9:58

Na dopełnienie tego obowiązku zostało coraz mniej czasu. Jeśli spóźnisz się to zapłacisz nawet 5 tys. zł kary. Tego dokumentu nie złożyło wciąż ponad 3,5 mln Polaków, chociaż informacja o tym obowiązku podana została prawie rok temu. Komu grozi wysoki mandat i do kiedy należy wypełnić deklarację, żeby go nie dostać przeczytacie w artykule.

Chcesz uniknąć mandatu, dopełnij tej formalności

Wysoki mandat grozi ponad 3,5 mln Polaków. Jak to możliwe? Według szacunków Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego w Polsce jest 6,2 mln budynków mieszkalnych. Do tej pory odpowiedni dokument do urzędu złożyli właściciele 2,6 mln nieruchomości, co oznacza, że zdecydowana większość właścicieli domów, jak to często bywa zostawia złożenie deklaracji na ostatnią chwilę.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ruszyła w lipcu 2021 r. Wielki spis źródeł ciepła w Polsce to akcja mająca na celu sprawdzenie, jakiego rodzaju paliwem ogrzewane są domy w Polsce. Potocznie akcję tą nazwano Wielkim spisem „kopciuchów” mimo tego, że dotyczy on bardzo wielu Polaków to sposób przeprowadzenia tej akcji jest zupełnie inny niż, chociażby Narodowego Spisu Powszechnego.

Żeby zebrać niezbędne informacje od właścicieli domów nikt nie zapuka do drzwi ani nie będzie do nas dzwonić. Również gminy nie mają obowiązku, by przypominać mieszkańcom o konieczności dokonania wpisu do rejestru, chociaż za brak oświadczenia grozi spory mandat. Jeśli nie chcecie go płacić, to o terminie zgłoszenia musicie pamiętać sami i zrobić go samodzielnie.

Kto i do kiedy musi zgłosić rodzaj ogrzewania?

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy tylko niektórych nieruchomości. Obowiązek zgłoszenia dotyczy, więc właścicieli budynków. Choć są pewne wyjątki.

W przypadku bloków zgłoszenia nie musi dokonywać każdy właściciel mieszkania z osobna. Zazwyczaj są one bowiem tylko częścią budynku, którym zarządza spółdzielnia lub wspólnota. W przypadku mieszkań komunalnych, natomiast – gmina. To na zarządcy budynku ciąży obowiązek zgłoszenia źródeł ciepła do ewidencji. Deklaracja dotyczy źródła lub źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych, niezależnie od tego, czy użytkuje go osoba prywatna, czy przedsiębiorca.

CEEB obejmie budynki mieszkalne, a także budynki użyteczności publicznej, w tym małe lokalne ciepłownie, siedziby firm oraz małe zakłady produkcyjne. W deklaracji należy zgłosić wszystkie źródła ogrzewania.

Jak i do kiedy należy złożyć deklarację? Termin zgłoszeń już istniejących budynków upływa 30 czerwca 2022 r. Właściciele nowo powstałych budynków mają na złożenie deklaracji zaledwie 14 dni.

Link do elektronicznej deklaracji znajduje się na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Deklaracje można również złożyć w formie papierowej – wypełniony dokument można będzie wysłać listem albo złożyć osobiście we właściwym urzędzie (zgodnie z lokalizacją budynku).

Niespodziewane wydatki mogą zaskoczyć każdego. Jak się na nie przygotować?

Posłuchaj podcastu i dowiedz się więcej o funduszu awaryjnym!

Listen to "Fundusz awaryjny – dlaczego musisz go mieć?" on Spreaker.