Park Rury w Lublinie może zyskać patrona. Czyje imię będzie nosić?

2022-12-09 15:46

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk zapowiedział złożenie projektu uchwały w sprawie nadania imienia parkowi znajdującemu się w dzielnicy Rury. O tym, czy miejsce to zyska swojego patrona zdecydują miejscy radni podczas najbliżej sesji Rady Miasta.

Park Rury to miejsce liczące 30 ha, znajdujące się między osiedlami LSM a Czubami (pomiędzy ul. Armii Krajowej i Nadbystrzycką). Na jego terenie znajduje się m.in. pomnik upamiętniający więźniów Zamku Lubelskiego, a także kamienie z nazwami miast partnerskich Lublina (czyli Aleja Miast Partnerskich). Już niedługo park Rury może zyskać swojego patrona. Jak czytamy w projekcie uchwały, nad którym mają wkrótce debatować miejscy radni, park ten miałby nosić imię urbanisty Romualda Dylewskiego.

– Z całą pewnością osiągnięcia zawodowe oraz postawa życiowa profesora Dylewskiego zasługują na upamiętnienie w miejscu bezpośrednio związanym z jego pracą. Był uznanym twórcą licznych planów i opracowań urbanistycznych dla naszego miasta, w tym wąwozu Rury, w którego zachowaniu miał znaczący udział – podkreśla Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – Czując na sobie odpowiedzialność za kształtowanie przestrzeni miasta, cieszył się głębokim zaufaniem środowiska nie tylko urbanistów i architektów, ale również samorządowców. Nieocenione są zasługi profesora Dylewskiego dla Lublina, dlatego zdecydowanie poparłem wniosek lubelskiego oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich – dodaje.

Prof. Romuald Dylewski był uznanym architektem i urbanistą, związanym z Lublinem od 1955 r. Przez blisko 20 lat kierował Pracownią Urbanistyczną Miasta Lublin.

- Był generalnym projektantem planów miasta Lublin i koordynatorem ich realizacji, w tym pierwszego po wojnie Planu ogólnego miasta Lublina, który nakreślił i przesądził o kierunkach rozwoju. Znaczącym osiągnięciem tego okresu pracy jest zachowanie w przestrzeni miasta terenów zieleni i rekreacji: Ogrodu Botanicznego UMCS, Muzeum Wsi Lubelskiej oraz zachowanie terenu pomiędzy dzielnicami mieszkaniowymi Rury, LSM i Czuby z przeznaczeniem go na Park Rury. Według jego koncepcji powstało obecne zagospodarowanie przestrzenne Muzeum na Majdanku – wylicza Monika Głazik z biura prasowego lubelskiego ratusza.

Dylewski stworzył także plany innych miast, również tych zagranicznych (np. Damaszku, Bagdadu czy Edynburga). W Lublinie działał również jako radny Rady Miasta czy przewodniczący Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Lublinie oraz wiceprzewodniczący lubelskiej Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. Był także wykładowcą akademickim z zakresu planowania przestrzennego. Wykładał między innymi na Politechnice Krakowskiej i UMCS-ie. Dylewski był ponadto laureatem licznych wyróżnień i odznaczeń. Zmarł w 2019 r.

Głosowanie w sprawie nadania imienia dla Parku Rury odbędzie się na najbliższej sesji Rady Miasta Lublin, zaplanowanej na 15 grudnia. 

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE