Pacjent z podejrzeniem koronawirusa w Lublinie. Jest pod obserwacją specjalistów szpitala przy ul. Staszica

2020-02-06 13:39
Pacjent z podejrzeniem koronawirusa w Lublinie. Jest pod obserwacją specjalistów szpitala przy ul. Staszica
Autor: Mateusz Kasiak

Mężczyzna przebywa w sali jednoosobowej z izolacją oddechową na oddziale zakaźnym w Szpitalu Klinicznym przy ulicy Staszica w Lublinie. Został tam przyjęty w środę. Jest pod stałą obserwacją lekarzy. - Nie ma objawów typowych dla koronawirusa, a objawy ogólnej infekcji dróg oddechowych - usłyszeliśmy podczas konferencji prasowej w SPSK1.

- Ze względu na wywiad epidemiologiczny pacjent wymaga obserwacji w warunkach oddziału zakaźnego. Badania prowadzone są w kierunku koronawirusa. Nie jest to jednak pacjent z rozpoznanym wirusem tego typu - tłumaczy dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK1 w Lublinie. Próbki do badania w kierunku wirusa zostały wysłane do Państwowego Instytutu Higieny. - Mamy nadzieję, że jutro będziemy mieć wynik. Będzie on rozstrzygający i będziemy mogli potwierdzić lub wykluczyć zakażenie koronawirusem - dodał dr Tomasiewicz.

Pacjent nie zgodził się na upublicznianie informacji o stanie jego zdrowia i szczegółów dotyczących wywiadu epidemiologicznego.

Nie ma potrzeby, aby bliscy pacjenta byli poddani obserwacji czy diagnozowani w kierunku koronawirusa. Wiadomo, że pacjent wrócił z Chin i miał kontakt z osobą, która jest diagnozowana w kierunku koronawirusa w innym szpitalu.

Pacjent przebywa w sali jednoosobowej z izolacją oddechową. Do opieki wyznaczone są, dedykowane mu odpowiednie osoby z personelu. - Wszystkie działania prowadzone przez szpital podejmowane są w jakiś sposób na wyrost, ale wynikają z sytuacji epidemiologicznej, z którą mamy do czynienia - wyjaśnia dr Tomasiewicz.

Według służb sanitarnych w tej chwili, na Lubelszczyźnie, w kierunku "chińskiego" wirusa" diagnozowanych jest kilka osób. Sytuacja ta stale się zmienia i waha się w granicach 6-10 osób.

- Pacjent jest w trakcie diagnostyki - mówi dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE