Oszuści podszywają się pod znaną firmę. Uważaj na fałszywe SMS-y i maile!

2022-07-14 15:12
Zdjęcie ilustracyjne
Autor: Canva

Kolejne polskie przedsiębiorstwo branży energetycznej przestrzega klientów przed fałszywymi mailami i SMS-ami, za pomocą których oszuści, podszywając się pod firmę, próbują wyłudzić dane potrzebne do korzystania z bankowości elektronicznej. Warto zachować ostrożność!

Enea przestrzega przed fałszywymi SMS-ami i mailami

„Klienci Enei informują o otrzymywaniu podejrzanych wiadomości SMS i e-maili, w których oszuści podszywają się pod sprzedawców energii, próbując wyłudzić pieniądze, dane osobowe lub bankowe. Enea apeluje o ostrożność i prosi klientów o zgłaszanie otrzymywanych fałszywych informacji” – podało w czwartek biuro prasowe Grupy Enea.

Jak wskazano w komunikacie, oszuści wysyłają do klientów wiadomości SMS lub e-maile, w których informują np. o rozpoczęciu postępowania egzekucyjnego, niedopłacie za fakturę lub nieuregulowaniu należności, grożąc przy tym demontażem licznika. W wysyłanych wiadomościach przestępcy podają link do płatności elektronicznych. Spółka przestrzega, że skorzystanie z niego spowoduje przekazanie oszustom danych do logowania, które mogą zostać wykorzystane do kradzieży pieniędzy z konta klienta.

Firma energetyczna apeluje do klientów o szczególną ostrożność i niewpłacanie pieniędzy na numery kont rozsyłanych w fałszywych wiadomościach: mail i SMS.

„Spółka informuje, że w korespondencji przypominającej o terminie zapłaty czy zaległościach w płatnościach nie wysyła swoim klientom linków kierujących do płatności elektronicznych. W komunikatach przesyłanych przez Eneę znajduje się indywidualny numer konta, na które klient powinien uregulować zaległości. Stan rozliczeń z Eneą można zweryfikować w bezpieczny sposób na elektronicznym koncie klienta w eBOK, korzystając ze zdalnych kanałów (czat, e-mail) lub kontaktując się z infolinią 611 111 111” – zaznaczono w komunikacie.

Jak dodano, klienci Enei mogą zgłaszać podejrzane wiadomości na adres mailowy: cert@enea.pl. Do zgłoszenia powinni dołączyć zrzut ekranu lub treść otrzymanego komunikatu. Informacje od klientów o fałszywych wiadomościach Enea przekazuje organom ścigania.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE