Dostałeś taką wiadomość na Facebooku? Nie klikaj w ten link!

2022-06-15 13:50
Zdjęcie ilustracyjne
Autor: fot. Andrea Piacquadio / Pexels

Otrzymałeś wiadomość na Facebook z informacją "Czy to ty w filmie? " i załączonym linkiem. Uważaj, ta informacja nie została wysłana przez twojego znajomego tylko przez oszustów, którzy przejęli konto Twojego znajomego. Wejście w załączony link i wprowadzenie danych logowania na fałszywej stronie grozi nie tylko utratą dostępu do konta! Więcej informacji znajdziecie w artykule.

Czy to ty w filmie? Plaga wiadomości na Facebooku

Schemat wiadomości wyłudzających dane przez linki każdorazowo wygląda niemal identycznie. Hakerzy wysyłają je do użytkowników z przejętego konta należącego do osoby z listy znajomych. Zazwyczaj informacja jest krótka intrygującą, której celem jest zachęcenie odbiorcy do kliknięcia wiadomość z odnośnikiem. Na tego typu wiadomości niestety nabierają się tysiące Polaków. Wiadomość wysłana przez znajomego nie wzbudza podejrzeń, ale to właśnie w nich znajduje się w nich szkodliwy link prowadzący do witryn wyłudzających dane.

Treść najnowszej wiadomości z linkiem do wykradania danych to: „Czy to ty w filmie? <link do strony>”.Chociaż tego typu wiadomości wysyłane są przez oszustów za pośrednictwem Facebooka od lat, ale teraz odnotowano ich gigantyczną liczbę w Polsce. O ile sam link wygląda podejrzanie, to zazwyczaj czujność potencjalnych ofiar jest mniejsza przez fakt, iż komunikat przesyła nam „znajomy”.

Wejście w przesłany link i wprowadzenie swoich danych do logowania grozi utratą dostępu do konta. Ale to nie wszystko. Kradnąc dostęp do konta hakerzy będą mieli dostęp do zamieszczanych tam treści, a później zapewne wykorzystają przejęte konto do oszustw np. na BLIK-a.

Z takiego przejętego konta wysłane zostaną wiadomości do bliskich osób z prośbami o przelanie pewnej kwoty za pomocą aplikacji BLIK. Link z takiej wiadomości da oszustom dostęp do konta bankowego i znajdujących się tam pieniędzy. Żeby uniknąć tego typu problemów lepiej nie klikać w takie wiadomości i ustawić na swoim profilu weryfikację dwustopniową. Dostaliście taką wiadomość, nie klikajcie w nią i ostrzegajcie przed tym swoich znajomych.

PSYCHOTEST. Jaką pizzą jesteś?

Pytanie 1 z 12
Gdzie najczęściej jesz pizzę?

Dziwne wiadomości i telefony bywają niebezpieczne. Chyba, że dzwoni Albert z ESKI ;)

Posłuchajcie najnowszych odcinków jego kultowej WKRĘTARKI!

Listen to "Kurs" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE