Deptak wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia w Lublinie

i

Autor: Mapy Google Deptak wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia w Lublinie

Opłaty za ogródki letnie w centrum Lublina będą niższe o 50% [AUDIO]

2020-05-26 9:30

Właściciele restauracji i pubów z centrum Lublina zapłacą mniej – i to aż o połowę – za ogródki letnie, wystawiane przed swoimi lokalami. W ten sposób Urząd Miasta chce w jeszcze większym zakresie pomóc lokalnym przedsiębiorcom.

Epidemia koronawirusa – oraz towarzyszące jej restrykcje – uderzyły po kieszeniach restauratorów z centrum Lublina. Do tej pory mogli oni liczyć na szereg form wsparcia ze strony Urzędu Miasta, a teraz urzędnicy z Ratusza proponują im jeszcze jeden sposób pomocy. Chodzi o obniżenie opłat za prowadzenie tzw. ogródków letnich, wystawianych przed lokalami m.in. na Starym Mieście czy na deptaku wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia.

– Wprowadzamy obniżenie o 50 % stawek za ogródki gastronomiczne – potwierdza Joanna Stryczewska z biura prasowego lubelskiego Ratusza. – Jest to rozszerzenie obowiązującego miejskiego pakietu wsparcia dla lubelskich przedsiębiorców. W przypadku restauratorów na deptaku na wniosek przedsiębiorców zostaną podpisane aneksy do umów dzierżawy obniżające czynsz dzierżawny do końca sezonu 2020 r. W przypadku zajęcia pasa drogowego pod ogródki na Starym Mieście złożony będzie projekt uchwały na najbliższą sesję Rady Miasta z propozycją obowiązywania stawek od 1 czerwca.

Pędził ponad 200 km/h na S7!

Ratusz podkreśla też, że w Lublinie stawki za zajęcie pasa drogowego pod ogródki gastronomiczne (czyli np. na Starym Mieście) należą do jednych z najniższych w kraju i pozostawały na tym samym poziomie od 2012 roku. Jeszcze przed złagodzeniem obostrzeń związanych z epidemią, restauratorzy w Lublinie nie ponosili opłat za zajęcie pasa drogowego pod ogródki gastronomiczne na terenie Starego Miasta. Podobnie było wzdłuż deptaka na Krakowskim Przedmieściu, restauratorzy nie ponosili opłat z tytułu dzierżawy terenu pod ogródki gastronomiczne.

Na jakie inne formy wsparcia swojego biznesu mogą liczyć lubelscy przedsiębiorcy?

– W ramach lubelskiego pakietu wsparcia lubelscy restauratorzy mogą skorzystać z odroczenia lub rozłożenia na raty opłaty za ogródki gastronomiczne – przypomina Stryczewska. – Przedsiębiorcy, którzy dzierżawią bądź najmują miejskie lokale i nie prowadzą działalności z związku z zakazami wynikającymi z przepisów, bądź udokumentują znaczny spadek przychodów w porównaniu do średniomiesięcznego przychodu osiągniętego w ubiegłym roku mogą skorzystać na czas epidemii z obniżki stawki czynszu do 90%, w stosunku do czynszu ustalonego na podstawie umowy.

W przypadku podatków lokalnych pakiet daje możliwość odraczania terminów płatności lub rozłożenie zapłaty podatków lokalnych na raty. Podobnie przedsiębiorcy, którzy uiszczają opłaty za użytkowanie wieczyste mogą wnioskować o przesunięcie terminu płatności do końca czerwca lub skorzystać z płatności w ratach. Wsparcie jest podejmowane na indywidualny wniosek przedsiębiorcy czy organizacji pozarządowej. Szczegóły dotyczące Lubelskiego Pakietu Wsparcia dla Lokalnych Przedsiębiorców i Organizacji Pozarządowych dostępne są na stronie lublin.eu

Opłaty za ogródki letnie w centrum Lublina będą niższe o 50% - Joanna Stryczewska, Urząd Miasta Lublin