Ogromny trawnik w centrum Lublina. Powstał na dachu szpitala [ZDJĘCIA]

2023-03-06 11:44

Na razie jest lekko zielony, wiosną buchnie majem i kolorami. Na dachu nowego budynku Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie znajduje się 3000 m kw. tzw. warstwy wegetacyjnej z zielenią ekstensywną.

Jak słyszymy, w ten sposób najnowsza inwestycja szpitala, przy ul. Staszica 16, wpisuje się w innowacyjne trendy.

W praktyce oznacza to, że w ścisłym centrum Lublina powstał sporej wielkości trawnik. Znajduje się on w nietypowym miejscu i w rzadko spotykanej formie – tłumaczy nam Anna Guzowska, rzeczniczka SPSK1.

Choć roślinności nie dostrzeżemy z dołu, trawnik ten oddycha, jest ciekawy i wpisuje się w proekologiczne trendy – dodaje.

Na dachu posadzono głównie niskie rośliny, typu bliny. Na razie zobaczymy rośliny zimozielone, głównie zielonorude.

Zapewne wiosną i latem będzie to prawdziwa eksplozja zieleni – przekonuje Anna Guzowska i dodaje, że to klasyczny dach: Bez zabezpieczeń, ma wartość przyrodniczą, więc nie można tam wejść. Pacjenci i pracownicy mogą go oglądać z pomieszczeń szpitalnych.

Proekologiczny trawnik to element nowego budynku szpitala przy ul. Staszica i część wieloletniego projektu przebudowy placówki.

Na górze zieleń, na dole beton

Co z pustym jak na razie placem po dawnym budynku? Pojawia się krytyka, że króluje tam betonoza. Pokryty jest głównie kostką brukową?

Powstał tam piękny plac. Od strony ul. Radziwiłłowskiej ta przestrzeń zupełnie inaczej wygląda dla pieszych i kierowców – komentuje rzeczniczka SPSK1.

Inwestycja cały czas trwa. Elementy związane z estetyką zostawiliśmy na koniec – dodaje. – Proszę go jeszcze nie oceniać. Przyjdzie na to czas. Trudno w marcu oczekiwać rabat kwiatowych. Zapewne będą to duże donice lub dodatkowe nasadzenia na trawnikach – mówi rzeczniczka. – Zobaczymy, na co pozwolą też finanse – zaznacza.

Szpital musi poczekać także na decyzję miejskiego konserwatora zabytków.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE